İkizdere halkı Eşkence vadisini korumak için direniyor

Cengiz İnşaat’ın yapacağı limanda kullanılacağı gerekçesiyle İkizdere’de açılmak istenen taşocağına karşı halk kadını, erkeği, çocuğuyla direniyor.

Bugün şirket tarafından getirilen iş makinesi, kadınların direnişi sonucu durduruldu. Kolluk kuvvetlerinin bölgeye yaptığı yığınağa rağmen direniş sürdü.

İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım: “Bu vahşi kapitalizm, bedava bulmuş, buranın taşını almak istiyor.” “Doğanın, insanların yaşam alanlarının tahrip olmasını umursamıyorlar.”

İkizdereli kadınlar iş makinesinin çalışmasını engelledi. Halk nöbet tutuyor.

Halit Elçi

Cengiz İnşaat’a ihale edilen Liman İnşaatına taş temin etmek gerekçesiyle, İkizdere’nin olağanüstü güzellikteki Eşkence deresi/vadisi bir taşocağına çevrilmek isteniyor. İkizdere halkı ise yaşam alanlarını korumak için aylardır seslerini kamuoyuna ve yetkililere duyurmak için çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştiriyor.

İkizderelilerin bu çabasına rağmen Cengiz İnşaat bölgede taşocağı açma konusunda ısrarını sürdürüyor. Nitekim bugün Jandarma ve polis güçleri eşliğinde bir iş makinesi Eşkence vadisinde çalışmaya başladı.

Kadınlar iş makinesinin çalışmasını engelledi

Ancak bölge halkından özellikle kadınlar önce sözlü olarak itirazları dile getirdiler daha sonra da taşlayarak makinenin çalışmasını engellediler. Çalışma alanının hemen üstünde toplanan kadınlar iş makinesinin çalışmasına izin vermediler. Kolluk kuvvetlerinin uyarıları da kadınların direnişini kıramadı.

Bölge halkı kadını erkeği, genci, yaşlısı, çocuğuyla bölgeye geldi ve büyük ateşler yakıldı.

Yüzü aşkın resmi ve sivil kolluk personelinin getirilmesine rağmen iş makinesi yeniden çalıştırılamadı.

Öte yandan İkizdereliler, yarından itibaren 3 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında makinelerin vadiye sokulması ve taşocağının hazırlık çalışmalarının yapılması kaygısını taşıyor.

HDP milletvekili Murat Çepni halkın arasında

İkizdereli olan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni de bölgede ve halkın arasındaydı.

Direnen kadınlar ve erkeklerle sohbet eden Çepni, Rize Valisi ile bir telefon görüşmesi yaparak, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bölgede çalışma yapılmamasını istedi.

Murat Çepni, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bölgede kalarak gelişmeleri izleyecek.

İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım: ‘Nöbetteyiz’

Yeni1Mecra olarak, başından beri Eşkence Vadisinde taşocağı açılmasına karşı yürütülen çalışmanın içinde yer alan İkizdere Dernekler Federasyonu’nun Başkanı Ziya Yıldırım ile görüştük.

Mevcut durumun nasıl olduğunu sorduğumuz Yıldırım, “Şu anda nöbetteyiz, bekliyoruz. Kadınlarımız, çoluk çocuk, direniyoruz. Kepçeyi durdurduk. Kepçe beklemede” dedi.

Yıldırım, daha önce de aynı bölgede bir taşocağı açılmak istendiğini belirterek, “Biz bunu mahkemeye verdik. Delillerle çürüttük. Bizim buranın resimlerini değil de, başka bir yerin, taş toprak görünümlü bir yerin resimlerini koymuşlar dosyaya. Bu şekilde ruhsat almışlardı. Biz bunu mahkeme yoluyla durdurduk. Mahkeme süreci devam ediyor, dosya temyizde” dedi.

Öte yandan bu son girişimin farklı olduğunu, çıkarılacak taş miktarının 32 milyon ton olduğunu söyleyen Yıldırım “Bu, devletin yaptığı bir şey… Kamulaştırma yaptı, istimlak yaptı” diye konuştu.

Kolluk kuvvetleri yaklaşık 20 arabayla bölgeye geldi.

Doğanın, insanların yaşam alanlarının tahrip olmasını umursamıyorlar

“Taşocağı açılmasına neden karşı çıkıyorsunuz?” şeklindeki sorumuzu ise Yıldırım şöyle yanıtladı:

“Buradan, İkizdere’den Rize’ye kadar giden yoldaki herkes bundan zarar görecek. Toz toprak olacak her taraf. Dinamit patlatacaklar, insanlar, hayvanlar, bütün canlılar etkilenecek. Bitki örtüsü, buralarda yaşayan hayvanların doğal yaşam koşulları zarar görecek. Bölge halkının yaşam alanı tahrip olacak.”

“Buraya gelip görenler bilir. Burada asfalt dışındaki her yer yeşildir. Düşünün ki bu vadi para uğruna yok edilmek isteniyor. Oysa insan bakmaya doyamıyor. Burası katledilemeyecek kadar güzel bir yer.”

“Taşocağını neden bu yemyeşil vadide açmak istiyorlar? Çevrede daha uygun bir yer yok mu?” şeklindeki sorumuza ise Federasyon Başkanı Ziya Yıldırım şöyle cevap verdi.

“Kuş uçmaz, kervan geçmez yerler de var çevrede… Neden oralardan değil de bizim buradan? Paraya satın alabilecekleri taşocakları var. Of’ta var, Rize’nin bazı bölgelerinde var. Ama bu vahşi kapitalizm, devleti arkasında almış, bedava bulmuş, buranın taşını almak istiyor. Çünkü Maliyeti en aza indirmek istiyorlar. Doğanın, insanların yaşam alanlarının tahrip olmasını umursamıyorlar.”

Yeni1Mecra