İkizdereliler yasağa rağmen direniyor: ‘İkizdere, Kanlımezra Vadisi gibi olmasın’

Vadilerine yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadelelerini sürdüren İkizderelilerin doğa nöbeti sokağa çıkma yasağına rağmen 3 haftadır sürüyor.

İYİ Partili milletvekilleri Hüseyin Örs ve Zeki Hasan Cidalı direnen İkizderelileri ziyaret ederken, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber Biber, yazılı açıklamayla destek verdi.

Biber, Rize’de bulunan Kanlımezra Vadisi’ni örnek göstererek, İkizdere’nin aynı sonu yaşamasını istemediğini söyledi.

İkizdere halkı sokağa çıkma yasağına karşı 3 haftadır her gün taşocağı yapılan bölgeye gelip nöbet tutuyor

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşların doğa mücadelesi 3’üncü haftasına girdi. Yurttaşların tüm tepkilerine rağmen çalışmalar devam ediyor. Ancak, sokağa çıkma yasağına rağmen mücadelesini sürdüren yurttaşlara destekler de bitmiyor. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve Mersin Milletvekili Zeki Hasan Sidalı’nın yanı sıra genel başkan yardımcılarının da bulunduğu heyet çalışma yapılan bölgeye geldi.

‘Halk fabrika istiyor’

Alanda konuşma yapan Hüseyin Örs, İkizdere’de verilen mücadeleyi Meclis ve diğer platformlarda dile getirecekleri sözünü verdi. İkizdere’ye gelenlerin cenneti bulabileceklerini belirten Örs, “Sizin taş ocağı değil, çocuklarınızın çalışabileceği bir fabrika istediğinizi biliyoruz. AKP iktidarının sizlere bir çay fabrikası sözü var. Bu söz yerine gelmediği gibi bir de tabiat katliamı yapıyor. Burada köy okulları kapatıldı. İkizdere’de devlete ait bir tane fabrika yok” dedi.

‘Firmanın avukatlığını yapmayın’

Bir yurttaşın “Bizi tehdit ediyorlar” sözleri üzerine konuşan Örs, “Sizi kimse tehdit edemez. Sizi tehdit edenlere de sesleniyorum; rantçıların yanında değil, bu halkın yanında olun. Buralar bizlere atalarımızdan miras. Ama buralar bizden sonraki nesiller için de bize bir emanet. Bu emanete sahip çıkıp, gelecek nesillere taşımamız lazım. Bu mücadele bunun için veriliyor” ifadelerini kullandı.

“Bu bölgeye taş ocağı kurmak vicdansızlıktır” diyen Örs, “Yereldeki AKP’li yöneticilere sesleniyorum; onlar firmanın avukatlığını yapacağına, bu vatandaşın derdini dinlesinler” diye konuştu.

İYİ Parti heyeti İkizderelilere destek ziyareti yaptı

‘İkizdere, Kanlımezra Vadisi gibi olmasın’

Karadeniz’de yaşanan doğa talanına dair açıklama yapan CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Rize’de bulunan Kanlımezra Vadisi’ni örnek göstererek, İkizdere’nin aynı sonu yaşamasını istemediğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanı Ahmet Biber Karadeniz’de yaşanan doğa katliamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Cengiz İnşaat tarafından Rize’nin Pazar ilçesinde bulunan Kanlımezra Vadisi’nin yok edildiğini söyleyen Biber, “Rize-Artvin Havalimanı inşaatında kullanılmak üzere Kanlımezra bölgesinde açılan taşocağının 4 yılda ormanlık alanı yok edildi. Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen taş ocağı bölgede yaşamı yok edecek. En iyi örnek Kanlımezra’da yaşananlar. Yine aynı şirket tarafından taşocağı açılan bölgede 4 yılda ormanlar yok oldu. Doğa talan edildi. Tüm canlıların yaşam hakları ellerinden alındı. Doğayı katlederek yatırım yapılmaz!” dedi.

‘Ülkeye yarar vermez’

Doğal kaynaklar yok edilerek büyüme olmayacağını belirten Biber, “Ekolojik dengeleri gözetmeyen kalkınma çabaları başarısız kalmaya mahkûmdur. Temiz doğa, yeşil çevre, dengesi korunan atmosferde yaşamak bireylerin temel hakkıdır. Yerel halkın onayını almamış hiçbir ekonomik girişim ülkeye yarar getirmez. İkizdere’nin sonunun Kanlımezra gibi olmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

MA / RİZE – ARTVİN