İkizköy’de doğa talanına karşı suç duyurusu

İkizköy’de YK Enerji A.Ş.’ye maden açık işletme izni verilmesine ve planlanan ağaç kesimine karşı bir araya gelen ekolojistler, OGM yöneticileri hakkında Milas Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Muğla, Milas’ta bulunan Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Orman Genel Müdürlüğü’nün Milas’ın İkizköy mahallesi Akbelen mevkiindeki ormanlık alanda YK Enerji A.Ş.’ye “Maden açık işletme izni” vermesine dair Orman Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcıları hakkında Milas Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

KARDOK tarafından Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, orman kesimi ile ilgili idari prosedürün devam ettirilmesinin TCK 305. Maddesi gereğince “Temel Milli Yararlara Karşı Faaliyette Bulunmak Üzere Yarar Sağlama”,  TCK 257. maddesi “Görevi Kötüye Kullanma” ve 2872 Sayılı Çevre Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesi ile Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında kamu davası açılması talep edildi.

‘Ormansızlaşma halk sağlığı sorunu’

Davanın gönüllü avukatlığını üstlenen İsmail Hakkı Atal, “Bugün artık ormansızlaşmanın bir halk sağlığı sorunu olduğunu her zamankinden daha yakıcı biçimde deneyimlemekteyiz. Elimizdeki tüm bilimsel deliller gösteriyor ki Akbelen Ormanı’nın kesilmesi koronavirüs salgınının artmasına yol açarak halk sağlığı sorununa neden olacaktır. Bütün bu bilimsel çalışmaları da delil olarak sunduğumuz ve Akbelen Ormanının YK Enerji’ye tahsisi kararının iptalini talep ettiğimiz OGM’ye karşı bir davamız da Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde sürüyor. Orman Genel Müdürü ve yardımcıları hakkında ‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak üzere yarar sağlama’ suçlarından soruşturma ve kovuşturma yapılmasını ve kamu davası açılmasını Savcılıktan talep etmiş bulunmaktayız” dedi.

‘Artık yeter’

Suç duyurusu dilekçesini Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na veren KARDOK Derneği Başkanı Hasan Yorulmaz da, “Tam 40 yıldır termik santrallerin ve kömür madeninin zehirli gazı, tozu yüzünden zaten Milas halkı olarak sağlığımızdan istemeye istemeye feragat ettik. Kimse bize ‘kömürden elektrik mi istersiniz, sağlıklı bir yaşam mı’ diye sormadı bu santralleri, madenleri açarken. Şimdi üstüne bir de bu hava kirliliğinin coronavirüs salgınını daha da kötüleştireceğini öğreniyoruz. Artık yeter. Bu ölümcül kararları alanların kanun önünde hesap vermesini istiyoruz” diye konuştu.

‘Burası bizim akciğerimiz’

İkizköy Çevre Komitesi adına konuşan Nejla Işık ise, “Akbelen Ormanına kesim için geleceğinin duyumunu aldık. Burası bizim akciğerimiz, kesemezsiniz. Hukuki sürecimiz başlamışken, davamız sonuçlanmamışken, bayram tatilini fırsata çevirmeyi planlıyorlar. Kesinlikle köylü olarak yine bunun önünde duracağız. Kesinlikle kestirmeyeceğiz” dedi.

MA / MUĞLA