İklim aktivistlerinden temiz hava hakkı için Meclis’e ‘sözünü tut’ çağrısı

HABER MERKEZİ – İklim aktivistleri, kamuoyunda “havayı kirletme izni” olarak bilinen termik santrallerin bacalarına filtre takılması uygulamasının ertelenmesi için Mecliste görüşülen teklife karşı Beşiktaş’ta bulunan Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.  Açıklamaya iklim grevcisi gençler Atlas Sarrafoğlu, Deniz Cevikus ve Samra Samer de destek verdi. “Temiz Hava Haktır” sloganının atıldığı açıklamada “TBMM Sözünü Tut, Temiz Hava Haktır” ve “ÇŞB Termik Santralleri Durdur” pankartları açıldı.
 
Basın açıklamasını Sıfır Gelecek Kampanyası adına okuyan Nuran Yüce, Meclis’te sunulan teklife eklenen Madde 50’yle özelleştirilen termik santrallere havayı kirletme izni verilmek istendiğini belirterek, böylece termik santral sahibi şirketlerin 3 yıl daha çevre yatırımlarını gönüllerince erteleyebileceklerini söyledi. Yüce, bahsi geçen santrallerin bulundukları bölgelerde havayı, suyu, toprağı zehirlediğini, insanları kanser ettiğini, doğada tahribat bıraktığını ve buna izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.
 

‘Şirketlerin değil, halkın sağlığının yanında durun’

Aynı yasa tasarısının daha önce de kamuoyunda büyük tepki çektiğini ve geçtiğimiz Şubat ayında TBMM’de tüm partilerin ortak kararıyla geri çekildiğini hatırlatan Yüce, Böylece çevre yatırımlarını tamamlamamış olan santrallerin, 2019 sonu itibariyle kapatılması kesinleşmişti. TBMM, söz vermişti” dedi.

Konuşmasında milletvekillerine de seslenen Yüce, milletvekillerinden bu konuda daha önce verilen doğru kararı sürdürmelerini istedi ve “Şirketlerin yanında değil, halkın sağlığının yanında durun” dedi. Yüce, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisini kullanarak çevre mevzuatına uygun hareket etmeyen termik santrallere karşı görevini yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevreyi korumakla yükümlü olduğunu vurgulayan Yüce, bakanlığın başta kömürlü termik santraller olmak üzere fosil yakıt projelerine çevre etki değerlendirmesi olumlu kararı vermemesi gerektiğini söyledi.
Yüce, basın açıklamasını, “Temiz hava hakkımız için TBMM, Madde 50’yi onaylamamalıdır. TBMM halka verdiği sözü tutmalıdır. diyerek sonlandırdı.
 

İmza kampanyasına destek çağrısı

Basın açıklaması ardından söz alan genç iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu da yasa tasarısına karşı change.org üzerinden açılan “Temiz Hava Haktır” imza kampanyasının 100 bin imzaya dayandığını söyledi. Sarrafoğlu, toplanan imzaların meclise iletileceğini belirterek konuya duyarlı herkesi imza kampanyasına destek vermeye davet etti