‘İklim krizi sadece bir çevre meselesi değildir’

Hatay’da Küresel İklim Grevi’ne dair açıklama yapan siyasi partiler ve doğa savunucuları, iklim krizinin sadece bir çevre meselesi olmadığını ve var olan eşitsizlik ile adaletsizlikleri de derinleştirdiğine vurgu yaptı.

Hatay’da siyasi partiler ve doğa savunucuları Küresel İklim Grevine ilişkin ortak açıklama yaptılar

Hatay’da Doğanın Çocukları, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevi, Eğitim Sen, AKADER ve Liseli Serüvenciler, Küresel İklim Grevi’ne dair SES Hatay Şube binasında ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. “İklimi değil sistemi değiştir! Boş vaatler istemiyoruz!” pankartının açıldığı açıklamada kurumlar adına ortak basın metnini Selver Büyükkeleş okudu.

“İklim krizine karşı boş vaatler istemiyoruz” diyen Büyükkeleş, artan sıcaklık, birçok zarara yol açan fırtınalar, buzullarda meydana gelen güncel kırılmalar ve yükselen deniz seviyesinin yaşamı tehlikeye attığına değindi.

‘Sosyal adaletsizlik ortaya çıkıyor’

Şartlara uyum sağlayamayan çok sayıda canlı türünün önümüzdeki yıllarda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olacağına işaret eden Büyükkeleş, “Ormanların talan edilmesi hepimiz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Pandemi, yangınlar, kuraklık, iklim adaletsizliği ve sel gibi özellikle 2020 ve 2021’de ülkemizde ve dünyada gündem olmuş felaketler iklim krizi ile bağlantılı. İklim krizi iklim mültecilerinin ortaya çıkmasına, kriz altında kalan ülkelerde üretim araçlarının azlığı sebebiyle iş gücünün değersizleşmesine ve potansiyel savaşlara yol açıyor. Bu krizin getirdiği ağır sonuçlar yüzünden insanlar yaşadıkları yerden göç etmek zorunda kalmaya başladı. Ayrıca gün geçtikçe derinleşen iklim krizi ile birlikte yeni normalimiz haline gelen aşırı hava olayları, afetler sadece çevreyi değil, ekonomiyi, sosyal yaşamı, kültürü ve siyaseti de etkiliyor. Bu da bize gösteriyor ki iklim krizi sadece bir çevre meselesi değildir. İklim kriziyle birlikte hali hazırda sistemimizde var olan eşitsizlikler ve adaletsizlikler de derinleşiyor. İklim adaletsizliği ile birlikte ortaya sosyal adaletsizlik de çıkıyor. Bu yüzden de bizler tüm canlıların adına hak savunuculuğu yapıyor, her zaman iklim adaleti sosyal adalettir diyoruz” şeklinde konuştu.

‘Mücadele edeceğiz’

“Bizlere, toprağımıza, hayvanımıza faydası olmak yerine zararı olan bu projelere ne sebeple izin veriliyor?” diye soran Büyükkeleş, “Bizlerden hangi sebeplerle bu talanlara ve doğa katliamlarına karşı susmamız ve yapılanlara göz yummamız bekleniyor? Tüm bu olanlar için bizler hükümetlerden ve karar alıcılardan boş vaatler istemiyoruz. Doğaya olan talan bitene kadar bu projelere karşı sesimizi duyurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

MA / HATAY