İklimlendirme Teknik Kurulu AVM’leri dahil toplu mekanların havasını inceleyecek

Makine Mühendisleri Odası ve iklimlendirme ile ilgili sektör örgütleri İklimlendirme Teknik Kurulu oluşturdu. Kurul, yönerge ve denetim mekanizmalarını belirleyecek.

İklimlendirme Teknik Kurulu, AVM, okul, toplu taşıma araçları dahil tüm yapı ve projeleri inceleyecek, raporlayacak, sonuçlarını ilgililere ve kamuoyuyla paylaşacak.

Aysu Demirel Özdemir

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Kovid-19 salgının ilk günlerinde mühendislerden oluşturduğu “Teknik Kurulu” iklimlendirme ile ilgili meslek kurum ve kuruluşların katılımı ile “İklimlendirme Teknik Kurulu” olarak genişletti.

İklimlendirme Teknik Kurulu mevcut yapılar ve proje aşamasındaki yapılar ve toplu taşıma araçlarında doğru havalandırma ve bireysel taşıtlarda doğru havalandırma sistemleri konularında incelemeler yapacak.

Önce MMO bünyesinde Teknik Kurul oluşturulmuştu

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, salgının ilk günlerinde özellikle iklimlendirme sistemleri ile ilgili yanlış bilgilendirme ve uygulamaların önüne geçmek için oda bünyesinde oluşturdukları “Teknik Kurulu” genişlettiklerini duyurdu.

Sektörün önde gelenleri sürece dahil oldu

Yener, Teknik Kurula iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren ISKAV (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı), İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), MTMD (Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği), TTMD (TürkTesisat Mühendisleri Derneği) ve TRFMA (Tesis Yönetim Derneği) ile farklı mühendislik disiplinlerini bünyesinde barındıran MÜKAD (Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği) temsilcilerinin katılımlarıyla daha da güçlendirdiklerini ve adını da İklimlendirme Teknik Kurulu olarak değiştirdiklerini bildirdi.

Mevcut yapılar, projeler ve taşıtlarda inceleme

Yeni Kurulu çeşitli alt gruplarda çalışma yapacak hale getirdiklerini kaydeden Yener, “İklimlendirme Teknik Kurulumuz çalışmalarını mevcut yapılar ve proje aşamasındaki yapılar olmak üzere iki ana başlıkta toplayacaktır. Ayrıca toplu taşıma araçlarında doğru havalandırma ve bireysel taşıtlarda doğru havalandırma sistemleri konularında da incelemeler yapacaktır” dedi.

Her alana yönelik yönergeler hazırlanacak

Yener, Hastane ve Sağlık Yapıları, Oteller, Alışveriş Merkezleri, Askeri ve Lojistik yapılar, Spor Tesisleri-Yüzme Havuzları, Okullar ve Eğitim Tesisleri, Konutlar, Fabrikalar ve Endüstriyel Tesisler, Düğün Salonu-Restoran-Disco ve Barlar olmak üzere ayrı başlıklar halinde bu yapılarda hangi önlemlerin alınması ve neler yapılması gerektiği ile ilgili yönergeler oluşturulacağını söyledi.

Raporlarını kamuoyu ile de paylaşacak

Yener, bu yönergelerin takibi ve kontrolü için de usul ve esaslar belirleyeceklerini belirterek, bu yapılarla ilgili uluslararası kuruluşlar ve bu kuruluşların yayınlarının da takip edileceğini kaydetti. Kurul mevcut yapılar ve yeni projelerde olası pandemi senaryolarına göre koşul ve kriterler belirleyecek. Kurul ayrıca ortaya çıkan raporları ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacak. İklimlendirme Teknik Kurulu belirliaralıklarla kamuoyunu bilgilendiren açıklamalar yapacak, yapılan denetlemeler varsa sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacak. Gönüllülük esasıyla kendisine başvuru yapacak ortak kullanımlı kapalı alanlara sahip yapıların inceleme sonuçlarını yapı sahipleri veya işletmecileri ile paylaşıp iç hava kalitesi yönünden iklimlendirme sistemini vasıflandıracak.