İktisatçı Ceylan: 128 milyar dolar yastık altına sığmaz

İktisatçı Musa Ceylan, 128 milyar doların akibeti ile ilgili olarak “halkta, yastık altında” sözüne, “Bu kadar büyük para yastık altına sığmaz, halkta bu kadar büyük yastık yok” diyerek tepki gösterdi.

Musa Ceylan, Kemal Avcı’nın sorularını yanıtladı.

Yeni1mecra’nın canlı yayınına konuk olan iktisatçı Musa Ceylan, ekonomi gündemini değerlendirdi. Merkez Bankası’nın Hazine’yle bir protokol yaparak, kamu bankaları eliyle 128 milyar Dolar döviz sattığını belirten Ceylan, yapılan protokolün yasalara aykırı olduğunu söyledi. 

Hükümet yetkililerinin konuya ilişkin yaptıkları açıklamaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Ceylan, dövizin hangi tarihlerde, hangi kurdan ve kime satıldığının şeffaf bir şekilde açıklanmasını istedi. Ceylan şöyle devam etti:

“Peki kamu bankaları 128 Milyar Dolar parayı kime sattı? Pandemi dolayısıyla yapılan bütün yardımları toplayın 8 milyar doları ancak buluyor. Gerisi nerede? Kamu bankaları kime döviz sattığını açıklasın. Bu kadar para yastık altına sığmaz. Bu kadar büyük yastık halkta yok.”

Musa Ceylan, son bir haftada bir çok enerji şirketinin peş peşe halka arz edilmeye başlandığına da dikkat çekerek, bu şirketlerin borsaya yeni giren küçük tasarruf sahiplerini hedeflediğini söyledi. 

Ceylan, “Birkaç haftaya kalmadan bu enerji şirketler kendi hisselerini arz ettiğinin altında bir fiyata geri alacak. Küçük yatırımcı kaybedecek” uyarısında bulundu.

Söyleşinin ayrıntıları videoda…