İlaç ve gıda takviyesi ürünü satan 31 bin 596 internet sitesine erişim engeli

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Koca, son 5 yılda internet üzerinden mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanlı ürün ve ilaç satışı yapan 31 bin 596 internet sitesinin erişime engellenmesi için başvuru yapıldığını bildirdi. 

Gürer, sorunun büyük olduğunu ve yeterli denetim sağlandığının da söylenemeyeceğine vurgu yaptı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 5 yılda internet üzerinden satışı yapılan gıda takviyeleri ve zayıflama haplarının, insan sağlığı açısından getirdiği sorunlar ve bu ürünleri satanlara yönelik uygulanan cezaları soru önergesiyle Sağlık Bakanlığına sordu.

Önergeyi yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu ürünlerin kullanımı sonucu hayatını kaybeden kişi sayısı ile ilgili Savcılık veya Emniyet Müdürlüklerinden Bakanlıklarına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna herhangi bir bilgi iletilmediğini belirtti.

31 bin 596 internet sitesinin engellenmesi talep edildi

2016-2020 yılları arasında internet üzerinden mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanlı ürün ve ilaç satışının yapıldığı toplam 31 bin 596 internet sitesinin erişime engellenmesi talebiyle Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirildiğini açıklayan Koca, aynı zamanda söz konusu tanıtım ve satışlardan dolayı toplam 657 adet kişi/firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti. 

 ‘Ölenlerin sayısının bulunmaması eksiklik’

Bakan Koca’nın yanıtını değerlendiren CHP’li Gürer, sağlıksız gıda takviyeleri ve zayıflama hapları nedeniyle ölenlerin sayısının, Sağlık Bakanlığı’nın veri tabanında bulunmamasının eksiklik olduğuna vurgu yaptı.

‘Cezalar caydırıcı hale getirilmeli’

İnsanların sağlığıyla oynayan kişilere en ağır cezaların verilmesi gerektiğine işaret eden Gürer, şunları ifade etti:

“5 yıl içinde 30 binden fazla internet sitesine erişim engeli getirilmiş olması, bu alanda bazı kişi ve firmaların, ülkemizde mantar gibi çoğalmış olduğunun da bir göstergesidir. Öyle anlaşılıyor ki bu kişi ve firmalar, kendilerine erişim engeli getirildikçe farklı ad ve unvanlarla yeniden faaliyete geçip, insanların sağlıyla oynamaya devam etmektedir. O nedenle yeniden bir düzenleme yapılıp, bu konudaki cezai müeyyidelerin caydırıcı hale getirilmesi şarttır.”

‘Piyasanın başı boş kalmasının yolu açılmıştır’

Piyasa denetim yetkisinin Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde olduğunu belirten Gürer, “Bakanlığın mevcut kadrosu ile her alanda denetim sağlama olanağı sınırlı olup genelde ihbar üzerine çalışma yapılmaktadır. AKP iktidarları döneminde, belediyelerin bu konudaki yetkileri alınmış ve piyasanın başıboş kalmasının yolu açılmıştır. Gıda sektöründe hizmet veren işletmelerde çalışan kişilere, portör muayenesi ve akciğer filmi çekilme zorunluluğunun da kaldırılması ile birlikte çalışanların sağlığının takibi üreticinin inisiyatifine bırakılmıştır.” dedi.

‘Piyasada satılan her ürünün içeriğinden AKP iktidarı sorumludur’

Hileli ürün üretenlerin, böyle bir kontrolünün de mümkün olmadığına vurgu yapan Gürer, “Taklit ve tağşiş ürünlerle ilgili bakanlık bu yıl henüz bir açıklama yapmamıştır. Piyasada ya da internet yoluyla vatandaşa satılan her ürünün içeriğinden AKP iktidarı sorumludur.” şeklinde konuştu.

‘Sorun büyük, yeterli denetim sağlandığı söylenemez’

Bu bağlamda sorunun büyük olduğunu ve yeterli denetim sağlandığının da söylenemeyeceğini ifade eden Gürer, “İmalat, üretim, restoran vb. yerlerde sağlığımız için düzenli denetim yapılması şarttır. İşini düzenli ve dürüst yapan binlerce esnaf vardır. Sınırlı da olsa hileli üreten ve satan işletmeleri ortaya çıkarmak Bakanlığın görevidir” diye konuştu.

Gürer, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istemişti:

  • Son 5 yılda, internet üzerinden aldığı “gıda takviyesi, kilo aldıran/verdiren hap ya da çeşitli çay” gibi ürünlerle hayatını kaybeden kaç kişi vardır? 
  • Son 5 yılda, bu ürünleri satan kaç internet sitesi ve sosyal medya hesabı kapatılmış ve kaç kişi hakkında yasal süreç başlatılmıştır. 
  • Bu ürünlerin ilaç olarak satışı yasak olduğu için gıda desteği adı altında Bakanlıkça izin alınarak veya izin alınmadan piyasaya sürüldüğü ve büyük çoğunluğunun (tamamına yakınının) Çin’de üretildiği yine bilim insanlarınca ifade edilmektedir. Günümüze kadar gıda takviyesi altında zayıflama amaçlı veya yardımcı tedavi amaçlı kaç ürüne ilgili Bakanlıkça izin verilmiştir?
  • Firma/marka ve ürün isimleri nedir?

Yeni1Mecra