İlk ‘Feminist Alfabe ve Uygulama Rehberi’ hazırlandı

Uluslararası AF Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Türkiye’nin ilk ‘Feminist Alfabe ve Uygulama Rehberi’ hazırlandı.

Cesaret, yaratıcılık, aktivizm ve daha bir çok kavramın yer aldığı alfabe, çocukları oldukları gibi olmalarına, kendi yollarını çizmelerine, duygularını ifade etmelerine izin vermek üzerine tasarlandı.

Feminist Alfabe ve Uygulama Seti’nden

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Türkiye’nin ilk “Feminist Alfabe ve Uygulama Rehberi” yayımlandı. Alfabenin hazırlanmasında, Hatice Kapusuz ve Özge Oğuz yer aldı. Alfabe setinde yer alan resim ve tasarılar ise Linda Nihan tarafından yapıldı.

Feminist Alfabe’nin çocukların yeni, barışçıl, toplumsal cinsiyet kalıplarından sıyrılmış kelime ve kavramlarla tanışması için kolay bir araç olarak hazırlandı.

Çocukların duygularını ifade etmek üzere tasarlandı

Alfabe, çocukların toplumsal cinsiyete dayalı kalıplara sıkıştırılmadan, oldukları gibi olmalarına, kendi yollarını çizmelerine, duygularını ifade etmelerine izin vermek üzere tasarlandı. Yeni kelimelere ihtiyaç duyan çocukların ilk adımlarına eşlik etmek üzere yola çıkan feminist alfabede, cesaret, yaratıcılık, aktivizm ve daha birçok kavram yer alıyor.

Feminist Alfabe Seti’nde Neler Var?

Çocukların barışçıl ve toplumsal cinsiyet kalıplarından sıyrılmış kelime ve kavramlarla tanışması için hazırlanan feminist alfabe kitapçığında, aktivizm, barış, eğitim hakkı, ısrar, merak, cesaret gibi kelimeler ve kelimeleri anlatan resimler yer alıyor.

Sette kitap önerileri, etkinlikler ve şarkılar bulunuyor

Çocuklarla çalışacak kişiler için hazırlanan Kullanıcı Rehberi’nde ise kelimenin neden seçildiği, anlamı, feminizm ve çocuk hakları ile ilişkisi, arkadaş kelimeler (kavramı destekleyen kelimeler), kavramla ilgili kitaplar ve şarkılar, kavramla ilgili etkinlik yer alıyor. Kitapta 120 kadar kitap önerisi, 30’dan fazla etkinlik ve 28 çocuk şarkısı bulunuyor. Kitaptaki etkinlikler fotokopi ile çoğaltmaya ve kullanıma uygun tasarlandı.

Alfabe setinin bir diğer aracı olan oyun kartları kelimeleri tasvir eden resimlerinden oluşuyor. Oyun, resimlerin arkadaş kelimeler aracılığıyla anlatılarak kelimenin tahmin edilmesine dayanıyor.

Sette yine tüm kelime ve resimleri içeren poster ve çocukların kendi kelimelerini üretmesi ve resimlemesi için de ayrı bir boş bir poster yer alıyor.

Feminist Alfabe setini edinmek isteyenler ihe@amnesty.org.tr’ye mail atıp ya da form doldurarak ücretsiz olarak temin edebilirler.

Kaynak: STGM