İlk vaka açıklandı: Koronavirüs Türkiye’ye sıçradı

HABER MERKEZİ – Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) Türkiye’ye sıçradı. Açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk vakanın bir erkekte görüldüğünü belirtti, ancak vakanın görüldüğü şehri açıklamadı.

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde gece saatlerinde kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bir vatandaşımızın koronavirüs test sonucu pozitif çıktı. Türkiye’deki ilk vakadır” dedi.

Vakanın yaşandığı şehri açıklamayan Koca, hastanın yakın zamanda yurt dışına seyahat ettiğini belirtti.

Koca’nın açıklamasından öne çıkan notlar şöyle:

Bizim salgına karşı yürüttüğümüz strateji hiç azalmadı. Kat kat arttı. Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları var.

Tedbirler hangi düzeyde olursa olsun bazı sonuçları engellemek mümkün değil. Bu saate kadar gösterdiğiniz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım.

Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. (Koronavirüs tanısı konulan hasta) Verilere göre tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır. Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyalım. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık. Bakanlığımız, tüm birimleriyle devletimiz koronavirüsle mücadelesini planladı. (Koronavirüs) Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir.

Bugüne kadar gösterdiğiniz başarı bundan sonrası için mücadelenin kolay olacağının garantisidir. Bakanlığımız tüm birimleriyle virüs ile ilgili mücadelesini tamamladı.”