İmam virüslü çıktı, filyasyon ekipleri cemaatin peşine düştü

Diyarbakır Kulp’ta cami imamı virüslü çıktı. Filyasyon ekipleri imamın elleriyle maske dağıttığı cemaatin peşine düştü.

Bismil-Diyarbakır arasında çalışan çalışan şoförlerin testi de pozitif çıktı. Diyarbakır Gazi Yaşargil Devlet Hastanesi’nin üst katları kovid hastalarıyla doldu

Normalleşme ile birlikte Diyarbakır’da koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısında yaşanan hızlı artış konusunda Diyarbakır Tabip Odası yeni bir uyarıda bulundu.

Resmi twitter hesabından yapılan açıklamada “Edindiğimiz bilgilere göre son on günde Covid-19 pozitif yada olası Covid-19 olan hasta sayısında belirgin artış gözlemlenmektedir. Salgın tehlikesi devam ederken herkesi duyarlı olmaya, yetkilileri de sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu arada Kulp ilçesinde Cuma namazı kıldıran Kuba Camisi İmamı M.F.T.’nin koronavirüs belirtileri göstermesi üzerine, yapılan testleri pozitif çıktı.

İmamın kıldırdığı Cuma namazı sırasında Kulp Belediyesi’nden aldığı maskeleri kendi elleriyle cemaate dağıtmasının öğrenilmesi üzerine filyasyon ekipleri, imamın temasta bulunduğu cemaatin peşine düştü.

Cuma namazı kılan cemaat arasında olduğu tespit edilen bazı kişilerin yapılan testleri de pozitif çıktı.

Maske zorunluluğu

Diyarbakır ilinde Koronavirüs vaka sayısında gözlenen artış sonrası Kulp ilçesinde sokağa maskesiz çıkma yasağı getirildi.

Daha önce Kayapınar ve Yenişehir ilçesinin bazı cadde ve sokaklarına getirilen maskesiz sokağa çıkma yasağı, Sur ilçesinde uygulandı. Bu kez Kulp ilçe Hıfzı Sıhhı Kurulunun aldığı karar ile maskesiz sokağa çıkma yasağı getirildi.

Gazi Yaşargil’in tüm katları doldu

Bayram sonrası başlatılan “normalleşme” ile vaka sayısının hızlı bir şekilde tırmanışa geçtiği Diyarbakır’da, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bütün katları pandemi tedavisine açtı.

Pandemi hastanesi ilan edilmesinden sonra, ilk 2 katı boşaltılan ve hasta kabulüne başlayan hastane, yoğun vaka artışı nedeniyle tüm katlarda hasta kabulüne başladı.

Hızlı vaka artışı nedeniyle geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’daki Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi de hastane kabul etmeye başlamıştı.

10 şoför de kovidli

Her gün toplu vaka sayısının artış gösterdiği Diyarbakır’da, Bismil-Diyarbakır arası sefer düzenleyen toplu taşıma aracı şoförlerinden 10 kişide tespit edildi. Cuma günü, korona belirtileri gösteren 10 şoför, pandemi hastanelerine sevk edil edildi. Yapılan testler sonucu 10 şoförün 10’unun da koronavirüs testi pozitif çıktı.

Şimdi de 10 şoförün temas ettiği kişilerin bulunması ve teste tabi tutulması için çalışma başlattı.