İmamoğlu: İstanbul sokağa çıkma yasağına hazır

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı İmamoğlu, İstanbul’da sokağa çıkma yasağında ısrar ettiklerini belirterek, “Zaten şehir buna hazır” dedi.

İmamoğlu, tecrit sağlandığında İstanbul’da 2 ile 3 hafta içinde virüsün bulaşma hızının yavaşlayacağını belirtti.

Gazeteci İsmail Küçükkaya – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazeteci İsmail Küçükkaya’nın FOX TV’de canlı yayınlanan programına katıldı. İBB internet sitesinden İmamoğlu’nun programdaki konuşması paylaşıldı. Koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine ilişkin hafta sonu getirilen yeni kuralları hatırlatan İmamoğlu, “20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirildi. Ondan sonra, çalışan 18-20 yaş kısmı eklendi. Büyük bir azalma bekleniyordu. Örneğin; yasağın olmadığı pazar günü, 350 bin civarında toplu taşıma kullanımı vardı ama pazartesi, yasağın olduğu gün, bu rakam yine 900 bin toplu taşıma kullanımına çıktı.” dedi.

‘İnsanlar hala seyahat ediyor’

İnsanların hala seyahat ettiğini, özel araçlarda da yüzde 13-14 artış olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “65 yaş üstü ve 20 yaş altına yasak getirildiğinde, aradaki yaş diliminde kalan toplumun yüzde 64’üne ‘Serbestsin’ diyorsun. Bu yasağın sürece bir katkısı olmuş mudur? Olmuştur ama çok cüzi. 1 milyon 100 bindi geçen pazartesi toplu taşıma. Bu pazartesi 900 bin. Bu, yeterli değil.” şeklinde konuştu.

‘Tecrit sağlandığında 2-3 hafta içinde bulaşma hızı yavaşlayacak’

İstanbul’un herhangi küçük bir şehir olmadığını bu nedenle sokağa çıkma yasağında ısrar ettiklerini söyleyerek, “Bu, Ekrem İmamoğlu’nun şahsi ısrarı gibi algılanmasın. Bunu ben söylemiyorum; bilim kurullarımız söylüyor. Kesinlikle ‘tecrit’ diyorlar. Bizim tahminlerimize göre; 300-350 bin insanın İstanbul’a hizmeti söz konusu. Böyle bir tecrit sağlandığında, İstanbul’da 2 ile 3 hafta içinde bulaşmanın hızı yavaşlayacak ve aşağı doğru inecek. Zaten şehir buna hazır.”

‘Yapılaşmanın olduğu ilçelerde salgın daha yaygın’

İstanbul’daki son durumla ilgili bilginin merkezinin Sağlık Bakanlığı’nın olduğunu belirten İmamoğlu, bakanlığın sitesinde yayınlanan İstanbul’un pandemi haritasına değindi. İmamoğlu, “Burada çarpıcı olan şu: Özellikle Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa… O bölgede çok yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz yapılaşma çok orada. İmamoğlu, “Bu tecriti sağlayalım. 2-3 hafta kontağı kapatabiliriz.” dedi.

‘6 günde 370 bin yardım başvurusu aldık’

Pazartesi günü dünyanın hemen her yerinden toplam 17 ekonomistle bir toplantı yaptıklarını belirten İmamoğlu, “Toplantıda, değerli bir ekonomist şu bilgileri paylaştı: 4,5 milyon insanımız ya kayıt dışı ya da günü birlik mesleklerle evine ekmek götürüyor. Bu insanlar, şu an işsiz. Bu insanlara biz, yardımcı olmalıyız. Her konuda tedbir arayışımız var. 1000 civarında bize işgaliye ödeyen simitçimiz, turşucumuz… Hemen onları sosyal yardım kapsamına aldık. O insanlarımıza, sosyal yardımlarımızı ulaştırıyoruz. “ dedi.

6 günde 370 bin yardım başvuru aldıklarını belirten İmamoğlu, “Büyük bir rakam bu. 1000 civarında işgaliye ödeyen ve iş yapamayanlara yardım yaptık. 500 bin koli ihalemiz var bugün. Sosyal yardımlarımızı 375 milyon lira artırdık. 775 milyona çıkardık. Yeteceğini düşünmüyorum. Meclis onayımız gerekiyor. Çünkü bütçenizin yüzde 3’ünü aşamıyorsunuz.” diye konuştu.