İmamoğlu: Kanal İstanbul’un dayatılmasını reddediyorum

Fotoğraf: www.ibb.istanbul

HABER MERKEZİ –  “Deniz Çalıştayı” nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nin kendisine dayatılmasını reddettiğini belirterek, “Ben İstanbul coğrafyasının böyle bir değişimi kaldıramayacağını düşünüyorum. Bilimsel gerekçeleri var.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Şehir Hatları AŞ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Haliç Tersanesinde “Deniz Çalıştayı” düzenledi. Çalıştayda, Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş’ın konuşmasının ardından kürsüye İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çıktı. AA’nın geçtiği bilgilere; Haliç Tersanesinin önemine dikkat çeken İmamoğlu, dünyanın en eski tersanesi olduğunu belirtti. Şirket-i Hayriye vapurlarıyla geçmişte 18 milyonun üzerinde yolcu taşıma kapasitesine ulaşıldığını ifade eden İmamoğlu, İstanbul’da deniz taşımacılığının önemli olduğunu söyledi.

Boğaz’nın İstanbul’a doğal ve coğrafi güzelliğin yanı sıra deniz ulaşımı ile de büyük değer kattığını belirten İmamoğlu, “Köprüler yapıldıktan sonra, 2000 yılına geldiğimizde dahi, şehir içi taşımacılıkta deniz ulaşımı hissedilir bir paya sahipti, yüzde 10’lar düzeyindeydi. Bugün ise oran yüzde 4’ler düzeyinde gibi çok düşük noktada” dedi.

‘Deniz yolu ulaşımında 25 yıldır ilerleme kat edilmedi’

Bunun sonucu olarak da bugün, günlük ortalamada sadece 800 bin civarında kişinin deniz yolu ile ulaşımı tercih ettiğine dikkat çeken İmamoğlu, “25 yıl bu alanda hiçbir ilerleme kat edilmediğini, aksine gerileme yaşandığını söylemek durumundayım. Şimdi biz kendimize, yeniden yüzde 10 düzeylerine çıkmayı hedef koyduk, ilerliyoruz.” diye konuştu.

‘Kanal İstanbul’un dayatılmasını reddediyorum’

Kanal İstanbul Projesine de değinen İmamoğlu, bu konunun tartışılması lazım diyerek, şunları kaydetti: “Bir söz söyledim Meclis’te. ‘Bir vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak, 3 çocuk babası bir vatandaş olarak ben, bana, hiçbir şekilde Kanal İstanbul’un dayatılmasını istemiyorum, reddediyorum’ demiştim. Bu önemli. Bahsettiğimiz konu, İstanbul’u tümden değiştirecek başka bir yere taşıyacak bir konu. Dolayısıyla verimliliğini, gerekliliğini İstanbulluların dolu dolu tartışması lazım.”

‘Proje siyasi bir mesele değil’

2001 yılında bir seçim vaadi olarak ortaya atılan projenin ne tartışıldığını ne de kamuya açık konuşulduğunu görmediğini belirten İmamoğlu, “Bakın bu dayatmadır.” dedi. Ocak ayının ilk haftası “Kanal İstanbul Çalıştayı” düzenleyeceklerini söyleyen İmamoğlu, “Ben İstanbul coğrafyasının böyle bir değişimi kaldıramayacağını düşünüyorum. Bilimsel gerekçeleri var.” dedi. İmamoğlu, son olarak kendisinin bilim ile akıl ile ikna olacağını belirterek, “Beni bir kişi ikna edemez kardeşim. Bilim ve aklın ikna etmediği hiçbir unsurun peşinden gitmem, gitmeyeceğim” dedi. Bu bakımdan projenin siyasi bir mesele olmadığını söyleyen İmamoğlu, “Bu birisi istedi diye yapılacak bir mesele değildir. Birisi istemedi diye de yapılmayacak bir mesele değildir. Bu akıl ve bilim işidir.” diye konuştu.