IMF’den 25 ülkeye ‘acil borç’ yardımı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, yeni tip koronavirüs salgınının etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak amacıyla  25 üye ülkeye ‘acil borç yardımı’ sağlanacağını bildirdi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak amacıyla Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) kapsamında ‘acil borç yardımı’ sağlanacağını bildirdi. Georgieva, söz konusu kararın Yönetim Kurulu tarafından onaylandığını bildirdi.

‘Kaynaklar acil tıbbi çalışmalara yönlendirilmesine yardımcı olacak’

Georgieva, Fon’un CCRT kapsamında IMF’nin 25 üye ülkesine acil borç hizmet yardımı sağlanacağını ifade etti. En yoksul ve kırılgan ülkelerin IMF borç yükümlülüklerini gelecek 6 ayda karşılaması için hibe sağlanacağını bildiren Georgieva, bunun ülkelere finansal kaynaklarını acil tıbbi ve diğer yardım çalışmalarına yönlendirilmesine yardımcı olacağını aktardı. 

‘500 milyon dolarlık hibe bazlı borç yardımı sağlanabilir’

Georgieva, CCRT kapsamında halihazırda 500 milyon dolarlık hibe bazlı borç yardımı sağlanabileceğini kaydetti. Söz konusu fona İngiltere’nin yakın zamanda 185 milyon dolar, Japonya’nın ise 100 milyon dolarlık katkı sunduğunu hatırlatan Georgieva, Çin ve Hollanda’nın da önemli katkılarda bulunacağını bildirdi. 

Georgieva, en yoksul üye ülkelere 2 yıl boyunca ilave borç yardımı sağlanabilmesi amacıyla fonun kaynaklarının artırılmasına yardımcı olmak için diğer bağışçılara da çağrıda bulundu.  

Açıklamada, acil borç hizmeti yardımı alacak ülkeler şöyle verildi:Afganistan, Benin, Burkina Faso, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Haiti, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Nepal, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone, Solomon Adaları, Tacikistan, Togo ve Yemen olduğu bildirildi. 

AA – WASHINGTON