İnce ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ni başlatıyor

Muharrem İnce “Bin Günde Memleket Hareketi”ni 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde Sivas’tan başlatacağını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve yönetimine sert eleştirilerde bulunan İnce, yola çıkmanın tam zamanı olduğunu belirtti.

Muharrem İnce Fotoğraf: AA

Günlerdir parti kuracağı tartışılan Muherrem İnce, beklenen açıklamayı Ankara’da bir otelde düzenlediği basın toplantısında yaptı. İnce, konuşmasına şair Ahmed Arif’in “Hasretinden prangalar eskittim” şiirinden yaptığı alıntılarla başladı. İnce, “Herkes konuştu. Bilen de konuştu bilmeyen de konuştu. Şimdi Muharrem İnce konuşacak” dedi. 

‘Hareketin finansmanı da yönünü de milletten alacak’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İnce başlatacakları hareketin adının “Bin Günde Memleket Hareketi” olacağını belirterek, hareketin kadrosunun alanında uzman, Türkiye sorunlarına kafa yoran, çözüm üreten kişilerden oluşacağını söyledi. İnce, “Bu hareket gücünü de finansmanını da yönünü de milletten alacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl millet bizi finansa ettiyse yine edecektir ve bu 83 milyonun gözünün önünde olacaktır.” dedi.

Fotoğraf: AA

‘Yola çıkmanın tam zamanıdır’

Kadroları, söylemleri ve milletle zafere hazırlandıklarını belirten İnce, şunları belirtti:

“Bu millet, hiç hak etmediği acılarla, sıkıntılarla boğuşuyorken yola çıkmanın tam zamanıdır. Bu nedenle 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde Sivas’ta olacağız. 4 Eylül’de Memleket Hareketi’ni hep birlikte başlatacağız. Hareketin yol göstericisi, bu toprakların en büyük devrimcisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olacaktır. Bizim hareketimizde asla Atatürk düşmanları olmayacaktır. Nerede olursak olalım gönlümüz her zaman Atatürk’tedir.”

‘4 Eylül’de güneşe çıkacağız’

Hareketin aklı ve bilimi esas alacağını, ırk, din, dil, mezhep, cinsiyet ayrımcılığına, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddete en yüksek sesle karşı çıkacağını, doğaya ve çevreye saygının ön koşul olacağını vurgulayan İnce, “Gölgede kalanların gölgesi olmaz, güneşe çıkanların gölgesi olur. Biz, 4 Eylül’de güneşe çıkacağız. Sivas Kongresi’nin başladığı yerden başlıyoruz.” diye konuştu.

İnce, hareketin ikinci açıklamasını da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde yapacağını kaydetti.

Fotoğraf: AA

‘Seçimi tartışıyor parti beni davet etmiyor’

İnce konuşmasında CHP yönetimine de eleştirilerde bulundu. Aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yalnız bırakıldığını belirten İnce, CHP’nin 13 bin sandıkta gözlemci bulundurmadığını savundu. İnce, şunları ifade etti:

“Bana bilgi vermiyorlar. Nasıl çıkacağım milletin karşısına ben? Bilmiyorum ki. Krizi o yorgunlukla kötü yönetmiş olabilirim. Ama unutmayın ki bana veri vermediler, veremediler. Çünkü yoktu. 4 milyon oy sahipsiz bırakıldı. Seçim değerlendirme toplantısına çağrılmıyorum. Kortizonlu iğneleri yemiş, hastalanmış kimseye çaktırmadan mitinglerimi yapmışım. Kampanya geçmiş, seçimi tartışıyor parti kendi arasında, beni davet etmiyorlar arkadaşlar.”

‘Kurultay iradesini tanımayan bir genel başkanımız var artık’

CHP Kurultayı’na ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirilerde bulunan İnce, şunları ifade etti:

“Bugün kurultayda CHP’nin Genel Başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir. Kendisi konuşup, çekip gitmiştir. Hafta sonu yapılan Kadın Kolları Kurultayı’na ise katılma zahmeti dahi göstermemiştir. Kurultayın seçmediği parti meclis üyesini iki satırlık bir yazıyla ‘Siz seçmezseniz seçmeyin, ben genel başkan yardımcısı görevini ona veririm’ diyerek kurultay iradesini de tanımayan bir genel başkanımız var artık. CHP önce kendi gücüne, kendi evlatlarına güvenmelidir. CHP İçişleri’ne dilekçeyle başvurarak kurulmuş parti değildir.”

‘Bir çok yeri Kürt vatandaşlarımız kazandırdı’

CHP’nin iktidara yürüme iddiası olmadığını savunan İnce, “İstanbul’u, Ankara’yı, Hatay’ı birçok yeri Kürt vatandaşlarımız kazandırdı. Ama seçimden sonra CHP Kürt vatandaşlarımıza yürekten bir teşekkür edemedi. Ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum Kürt vatandaşlarımıza. Bu başarıyı küçümsemiyorum ama ‘yüreğimize taş basıyoruz, bu Erdoğan’ı cezalandırmak istiyoruz, onun için size oy veriyoruz’ diyen Kürleri yok sayamazsın.” dedi.

‘Saray bunu destekliyor diyenler CHP içindeki rant baronlarıdır’

İnce, kendisine iktidarı desteklediği yönünde yapılan eleştirilerine karşı ise şunları ifade etti:

“Beni Saray destekliyormuşum. Neden desteklememeli onu anlatayım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’den Muharrem İnce kaç puan fazla aldı? 8 puan. Bu 8 puanı HDP’lilerden, İYİ Parti’lilerden, MHP’lilerden, AKP’lilerden aldı. Erdoğan AKP-MHP toplam oylarından daha az oy aldı. Oylar bana geldi. Yani ben AKP’den ve MHP’den oy alabilme ihtimali olan bir adamım. Millet İttifakı’nın içinde olduğuma göre mantıklı değildir bu söylem. O piyasada ‘Saray bunu destekliyor’ diyenler, CHP içindeki rant baronlarıdır.”

‘Ekranlarınızı bana kapatacağınızı biliyorum’

Açıklamasına takip eden ana akım medya organları temsilcilerine de seslenen İnce, “Bana olan yakınlığımız gözlerimi yaşartıyor. Ne kadar çok beni seviyormuşsunuz da ben anlayamamışım! Ama memleket hareketi gerçekleri haykırmaya başladığında ekranlarınızı bana kapatacağınızı biliyorum ama merak etmeyin, memleket hareketi medyayı da özgürleştirecektir” dedi.

Soruları kendisi sorup, yine kendisi yanıtlayan İnce, gazetecilerin sorularını ise almadı. Gazeteciler bu duruma “Soru almayacaksanız bizi buraya neden getirttiniz?” diyerek İnce’ye tepki gösterdi.

Kaynak: AA/MA