İngiltere erken seçim için sandık başında

HABER MERKEZİ – İngiltere, 4 yıl içinde yaptığı üçüncü seçim için sandık başına gitti. Parlamentonun Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) konusunda bir anlaşmaya varamaması nedeniyle yapılan erken genel seçimin sonunda, 326 sandalyeye ulaşan parti tek başına hükümeti kurabilecek.

Yaklaşık 46 milyon seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi, yerel saatle 07.00’de Türkiye saatiyle 10.00’da başladı. Oy verme işlemi saat 22.00’ye kadar devam edecek.650 seçim bölgesinde toplam 3 bin 322 adayın yarıştığı seçimde, parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarasının yeni üyeleri belirlenecek. Oy vermenin sona ermesiyle sandık çıkış anketleri açıklanacak. Anketler, sonuca ilişkin genel bir görünüm sunacak.

Oy sayımına geçilmesiyle de saat 23.00’de ilk sonuçlar açıklanacak. Saat 02.00’de çoğu seçim bölgesinde sonucun belli olması beklenirken, oyların tamamının sayılması cuma günü öğle saatlerini bulacak. Uygulanan dar bölge çoğunluk sistemine göre her seçim bölgesinde en çok oyu alan parlamentoya girecek. Parlamentonun Brexit konusunda bir anlaşmaya varamaması nedeniyle yapılan erken genel seçimin sonunda, salt çoğunluk olan 326 sandalyeye ulaşan parti tek başına hükümeti kurabilecek.

Anketlerde johnson önde

YouGov şirketi tarafından yapılan ve 10 Aralık’ta açıklanan son ankete göre, Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasındaki fark azalsa da Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakarların, yüzde 43’le 339 sandalye kazanıp tek başına iktidara geleceği tahmin ediliyor.

Jeremy Corbyn’in liderliğini yaptığı İşçi Partisinin yüzde 34 oyla 231 sandalye, Liberal Demokratların yüzde 12 oyla 15 sandalye, İskoçya Ulusal Partisinin (SNP) yüzde 3 oyla 41 sandalye ve Yeşillerin de yüzde 3’le 1 sandalye elde etmesi tahmin ediliyor. Ancak hata payı göz önüne alındığında Johnson’ın 2017 seçiminde olduğu gibi salt çoğunluğa ulaşamayabileceği, dolayısıyla da hükümet kurmak için başka bir partinin desteğine ihtiyaç duyabileceği değerlendiriliyor.

4 yılda üçüncü seçim

Öte yandan bu seçim, İngiltere’nin son 4 sene içinde yapacağı üçüncü seçim olacak. 2015’te yapılan ve Brexit referandumu vaadinde bulunan David Cameron liderliğindeki Muhafazakarların kazandığı seçim, AB’den ayrılış sürecini başlattı. 2016’daki referandumda ayrılık kararı çıkmasıyla istifa eden Cameron’ın yerine gelen Theresa May, Brexit düğümünü çözemeyince çareyi 2017’de erken genel seçimde aradı.

Ancak parlamentodaki çoğunluğu kaybeden ve azınlık hükümeti kurmak zorunda kalan May, AB ile vardığı anlaşmayı tüm uğraşlarına rağmen kabul ettiremeyince 2019 yazında görevi bıraktı. May’in koltuğuna oturan ve AB ile yeni bir anlaşmaya varan Johnson, selefinin kaderini yaşayınca düğümün çözülmesi için erken seçime gidilmesini istedi. Diğer partilerin de desteğiyle 12 Aralık’ta erken seçim yapılmasına karar verildi.

AA – LONDRA