İngiltere’de 1 aylık kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak

İngiltere, koronavirüs önlemleri kapsamında 5 Kasım’da başlayıp 4 Aralık’ta sona erecek kısmi sokağa çıkma yasağı uygulayacak.

İngiltere’de 1 aylık kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Başbakan Boris Johnson, Ülke çapında yaklaşık 1 ay sürecek kısmi sokağa çıkma yasağı ile ilgili detayları paylaştı.

Vaka sayısının 1 milyonu aştığı İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İngiltere’de eğitim, iş, sağlık, egzersiz ve temel ihtiyaçların karşılanması dışında perşembe gününden itibaren sokağa çıkılmasının yasaklandığını duyurdu. Yasak, 2 Aralık’a kadar sürecek.

Ülke genelinde turizm, eğlence ve restoran gibi hizmet sektöründeki firmaların kapatılması talimatı verildi.

Johnson, önlem alınmadığı takdirde, uzmanların tahminlere göre önümüzdeki aylarda can kaybının ilk dalgadan çok daha fazla olacağını ve günde birkaç binlere ulaşabileceğini söyledi.

Okullar ve temel ihtiyaç yerleri açık olacak

Yeni önlemlere göre okul ve üniversiteler eğitime devam ederken, sadece temel ihtiyaç ürünleri satan iş yerleri açık kalacak.

İngiltere ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki önlemlerle ilgili kararı yerel hükümetler alıyor.

Avrupa’da İspanya önlemleri sıkılaştırmıştı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, daha önce Kanarya Adaları hariç ülke genelinde saat 23.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurmuştu.

Salgından dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran arasında OHAL ilan eden İspanya, bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilmiş, okul, bar, restoran ve mağazalar kapatılmıştı.

İspanya’da ülke genelinde son açıklanan verilere göre 1 milyon 194 bin 684 kişi koronavirüse yakalandı. Ülkede toplam can kaybının ise 34 bin 466’ya ulaştığı duyuruldu.

25 Ekim’de OHAL ilan edilmişti

İspanya’da koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle hükümet ulusal çapta OHAL ilan etti. Tedbirler kapsamında ülkede gece sokağa çıkma yasağı uygulama yönünde karar da alındı.