İngiltere’de Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi

HABER MERKEZİ – İngiltere’de yapılan erken genel seçimde, sandık çıkış anketine göre Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti tek başına iktidara geldi. Partisinin 71 sandalye kaybederek ikinci olduğu İşçi Partisi Jeremy Corbyn istifa edeceğini açıkladı.

Oy verme işleminin İngiltere saati ile 22.00’de sona ermesiyle BBC, Sky News ve ITV tarafından ortaklaşa yapılan sandık çıkış anketinin sonuçları açıklandı. Buna göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

İşçi Partisi 71 sandalye kaybetti

Johnson’ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. Böylece İşçi Partisi, 2017’de kazandığı 262 sandalyeden 71’ini kaybetti. Seçimde İskoç Ulusal Partisi 55, Liberal Demokratlar 13, Yeşiller 1 ve diğer bölgesel partiler de toplam 22 sandalye elde etti. 

Sandık çıkış anketi kesinlik ifade etmese de, genellikle doğru çıkıyor. Oyların sayılmasıyla elde edilecek ilk sonuçların da bir saat içinde açıklanması bekleniyor. 

İşçi Partisi Lideri Corbyn: Bir umut bildirisi sunduk

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn

Öte yandan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn,yaptığı açıklamada seçmenlerine ve medyanın baskısı altında kaldığını belirttiği arkadaşları ve eşine teşekkür etti. “Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu.” diyen Corbyn, “Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında bir umut bildirisi sunduk.” ifadesini kullandı. Brexit’in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını söyleyen Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu. Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn’in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

Johnson: Ülkeyi birleştirmek için güçlü bir yetki verildi

Muhafazakar Parti Lideri-Başbakan Boris Johnson

Seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Muhafazakar Parti Lideri Başbakan Boris Johnson, “Bu aşamada, bu tek ulus Muhafazakar Parti hükümetine, sadece Brexit’in gerçekleştirilmesini sağlamak değil, aynı zamanda bu ülkeyi birleştirmek ve ilerletmek için de yeni ve güçlü bir yetki verildiği görünüyor.” dedi. Johnson, sonucun İngiliz halkının demokratik iradesine saygı duyma, ülkeyi daha iyi bir hale getirme ve tüm halkın potansiyelini ortaya çıkarma şansı veren tarihi bir seçim olacağına işaret ettiğini belirtti. Başbakan, “Şimdi yapacağımız şey budur ve eğer sandık çıkış anketlerindeki gibi (parlementoya) geri dönecek kadar şanslıysak, o zaman işimiz bugün başlayacak.” şeklinde konuştu.

Bretix kesinleşti

Bu sonuca göre Johnson, AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020’de AB’den ayrılmış olacak. Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.   

2017’de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı. Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi’nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu. Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu. May’in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık’ta erken genel seçime gidilmesini istemişti

AA – LONDRA