İnönü’nün torunu Bilgehan: Ben doğmadan gazeteci babam tutuklandı

Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan, “Ben doğmadan 15 gün önce gazeteci babam Metin Toker cezaevine konuldu. Ne yazık ki gazeteciler ve aileleri bugün de aynı şeyi yaşıyor” dedi.

Gazeteciler Cemiyetinin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürüttüğü “Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi” programı (M4D) kapsamında, Ankara’daki Basın Evi’nde gerçekleştirilen söyleşinin konuğu, siyasetçi Gülsün Bilgehan oldu. Bilgehan etkinliğin ardından Basın Evi’nde yeni1mecra’nın sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu ve merhum gazeteci Metin Toker’in kızı olan Bilgehan, gazeteci olan babasının kendisi doğmadan 15 önce hapse konulduğunu söyledi.

İnönü’nün basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin tutumunu anlatan Bilgehan, “En son raddeye gelene kadar hiçbir gazeteciye şahsi dava açmadı. Aileye yönelik birkaç hakaret dışında, ‘Unutulur’ dermiş. Dedemin bu tutumu, aslında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tutumu, yani siyasetçilerin gazetecilere karşı daha toleranslı davranmaları bekleniyor, bu bir görev” diye konuştu.

Bilgehan, “Ben doğmadan 15 gün önce gazeteci babam Metin Toker cezaevine konuldu. Ne yazık ki gazeteciler ve aileleri aynı şeyi yaşıyor” dedi.

Detaylar video söyleşimizde…