İnşaatta karantinaya alınan işçilerin sesi duyuldu

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla Kırşehir’de çalıştıkları cezaevi inşaatının şantiyesinde karantinaya alındıkları belirtilen 186 işçiden 70’i öğrenci yurduna yerleştirildi.

İşçiler daha önce yaptıkları açıklamalarda “İnşaat şantiyesinde karantina olur mu?” diyerek seslerinin duyulmasını istemişti.

Kırşehir’de cezaevi inşaatında çalışan 5 işçinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) şüphesi ile hastaneye kaldırıldığı öne sürülmüştü. Bunun üzerine 186 işçinin de tedbir amacıyla cezaevi inşaatının şantiyesinde karantinaya alındığı belirtilmişti. İşçiler kaldıkları şantiyede banyo ve lavaboların kullanılamayacak halde olduğunu, 4-5 kişiyle bir arada kaldıklarını, koruyucu malzemelerinin olmadığını belirterek “Sesimizi duyun” demişti.

İşçilerin sesi duyuldu

Alınan bilgilere göre; İnşaat firmasının yetkilileri ve Valilik görevlileri iki gün önce işçilerin yanına gelerek, şantiyeden ayrılmak isteyen işçilerin kentteki bir öğrenci yurdunda, geri kalanların ise bulundukları şantiyede karantina altında tutulmaya devam edileceğini ifade etti.

İşçilerin 70’i talepleri üzerine öğrenci yurduna yerleştirildi. Sağlık kontrolleri yapılan işçiler tedbir amacıyla 14 gün yurtta gözlem altında tutulacak.

‘Test sonucu pozitif çıkan kimse olmadı’

Şantiyede kalan işçilerden Mahmut Kurt, yapılan testlerde pozitif çıkan kimsenin olmadığını, tüm işçilerin tedbir amaçlı karantinaya alındığını anlattı.

‘Şu an tek kişilik odalarda kalıyoruz’

Yurda yerleştirilen işçilerden Mustafa Gülaydın ise, “Şuan tekli odalarda kalıyoruz ve ateşimize bakılıyor. Yapılan testlerin negatif çıktığını söylediler. Firma yetkilileri her şeyimizi karşılayacağını belirtti. 14 günlük karantinanın ardından evlerimize gitmek için araç temin edileceğini ifade ettiler. Biz de şimdilik bekliyoruz.” dedi.

İlgili habere yeni1mecra linkinden ulaşılabilir.

Kaynak: MA