İnşaatta karantinaya alındıklarını söyleyen işçiler: Sesimizi duyun

Kırşehir’de cezaevi inşaatında çalışan 186 işçinin yeni tip koronavirüs salgını tedbiri kapsamında şantiyede karantinaya alındığı öne sürüldü.

Tek lavabo ve banyonun bulunduğu şantiyede beklediklerini belirten işçiler, “İnşaat şantiyesinde karantina mı olur?” diye sorarak seslerinin duyulmasını bekliyor.

Kırşehir E Tipi Cezaevi’nin devam eden inşaatında çalışan 5 işçinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) şüphesi ile hastaneye kaldırıldığı öne sürüldü. Bunun üzerine 186 işçinin de tedbir amacıyla cezaevi inşaatında karantinaya alındığı iddia edildi.

‘İnşaat şantiyesinde karantina mı olur’

Diyarbakır’dan Kırşehir’e gelen inşaat işçisi Mustafa Gülaydın, 2 gün önce şantiyeye iki doktorun geldiğini belirterek işçilere ateş ölçümü yaptığını söyledi. Bazı işçilerin ateşlerinin yüksek çıktığını ifade eden Gülaydın, şunları öne sürdü:

“Hepimiz endişelendik ve kapılara gittik. Polisler bize ‘burada vaka var hepiniz karantinadasınız. Biz burayı da karantinaya aldık ve siz bir yere çıkamazsınız’ dedi. Valiliğe ulaşmaya çalıştık ama kimse cevap vermiyor. Yani biz burada mağduruz ve sesimizin duyulmasını istiyoruz. İnşaat şantiyesinde karantina mı olur? Burada kalmak istemiyoruz.”

‘4-5 kişi bir arada kalıyoruz, koruyucu malzeme verilmedi’

Kaldıkları şantiyede banyo ve lavaboların kullanılmayacak durumda olduğunu ifade eden Gülaydın, şantiye yetkililerinin eldiven, maske ve dezenfektan gibi koruyucu malzemeleri işçilere vermediğini öne sürdü. Gülaydın, “Biz her koğuşta 4-5 kişi kalıyoruz. Karantina böyle mi olur? Sosyal mesafe kesinlikle yok. Yemekhanede yemek yemeye gidiyoruz ve yemek yapan kişinin elinde eldiven var ama bizim hiçbirimizin yok.” dedi.

‘Bütün görevliler burayı terk etti’

Dün sabah bütün görevlilerin, şantiye şeflerinin ve iş güvenlikçilerinin inşaat alanını terk ettiğini iddia eden Gülaydın, “Biz işçiler kaderimize terk edildik. Şantiye kapısında bekçi ve polis var ve biz hapis durumdayız. En azında bir yurda ya da bir otele yerleştirsinler. Yani bir an önce buradan gitmek istiyoruz.” diye konuştu.

‘Bazı işçilerin istifaları kabul edilmedi’

İşçilerden Mahsum Yıldız da, kepçe ve şap ekibinde çalışan bazı işçilerin istifalarını vermelerine rağmen çıkışlarına izin verilmediğini öne sürdü. Yıldız, 14 Mart’tan itibaren cezaevi inşaatında çalıştığını belirterek, 186 işçinin tek lavabo ve banyo kullanmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Yıldız, “Bir buzdolabı var ve bütün işçiler aynı dolaba dokunuyor. Yemekhaneler de ise sadece sandalyeler çapraz bırakılıyor. Karantina denilen şey bir kişilik odada olur, toplu kalınarak olmaz. Burada virüs yok ise o şefler de ve yetkililer neden burada kalmıyor? Neden biz işçiler buna zorlanıyoruz? Neden karantinadayız?” dedi.

Yetkililere seslerini duyması çağrısı

İşçilerden Erdal Özkaplan da, yaklaşık bir ay önce Diyarbakır’ın Kulp ilçesinden geldiğini belirterek, “Dalga mı geçiyorlar bizimle. Yetkililer bize çalışın diyorlar. Herkes kendini geriye çekmiş işler ortada kalmış.” dedi. Özkaplan, bütün yetkililere “Sesimizi duyun biz de buradayız.” diye çağrıda bulundu.

Kaynak: MA