İnsan Hakları İzleme Örgütü: ABD adaleti engellemeye çalışıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD’nin, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) yetkililerine yönelik yaptırım kararıyla dünyanın en kötü suçları için adaleti engellemeye çalıştığını bildirdi.

UCM de, yaptırım kararının emsali görülmemiş ciddi bir saldırı teşkil ettiğini belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü

İnsan Hakları İzleme Örgütü, ABD’nin, Afganistan’da Amerikan askerlerinin savaş suçu işlediği iddialarını soruşturan UCM Başsavcısı Fatao Bensouda ve diğer üst düzey yetkililere yönelik yaptırım kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Örgütün internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, yaptırım kararına ilişkin “Trump yönetiminin eylemi, dünyanın en kötü suçları için adaleti engellemeye çalışıyor.” ifadesine yer verildi.

‘ABD’nin işkenceyi kovuşturmadaki başarısızlığını büyütüyor’

Açıklamada, yaptırım kararının, dünyanın en kötü suçlarının kurbanlarına yönelik “korkunç bir saygısızlık” olduğu belirtildi. Açıklamada sözlerine yer verilen, örgütün Uluslararası Adalet Programı Direktörü Richard Dicker, “Trump yönetiminin, ciddi uluslararası suçlar için adalet arayan yetkililere karşı, sözde teröristler ve uyuşturucu çetesi liderleri için düzenlenen yaptırımları kullanması, ABD’nin işkenceyi kovuşturmadaki başarısızlığını daha da büyütüyor.” ifadesini kullandı.

UCM: Emsali görülmemiş ciddi bir saldırı

UCM de, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin UCM yetkililerine yönelik bugün uygulanmaya başlayan ekonomik yaptırımlarının, mahkemeye ve hukukun üstünlüğüne karşı “emsali görülmemiş ciddi bir saldırı” teşkil ettiği kaydedildi.

Taraf ülkelere çağrı

UCM’ye Taraf Ülkeler Konseyi Başkanı O-Gon Kwon, yaptığı açıklamada, ABD’nin kararını reddettiklerini belirtti. Kwon, mahkemeyi ve çalışanlarını hedef alan saldırılara karşı taraf ülkeleri Mahkemeye olan desteği artırmaya davet etti.

ABD’nin UCM yetkililerine yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan askerlerinin Afganistan’da savaş suçu işlediği iddialarını soruşturdukları gerekçesiyle UCM Başsavcısı ve diğer üst düzey yetkililere yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı.

UCM, Mart’ta ABD’nin Afganistan’da işlediği savaş suçları iddiaları hakkında soruşturma başlatılması yetkisi vermiş ve bu adım, ABD yönetiminin tepkisini çekmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Haziran ayında bir kararname imzalayarak, UCM yetkililerinin ABD’deki mal varlıklarına el konulması ve ülkeye giriş yasağının da dahil olduğu bazı yaptırımlar uygulanması talimatı vermişti.

123 ülke UCM’ye taraf

İnsanlığa karşı savaş suçu ve soykırım işleyenlerin yargılandığı UCM, 2002’de BM anlaşması olan Roma Statüsü ile kuruldu. Şimdiye kadar 123 ülke, Roma Statüsü’ne imza atıp UCM’ye taraf olurken ABD, Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler UCM’ye taraf olmadı.

AA – ANKARA/LAHEY