İnsu Mahallesi sakinleri ÇED toplantısını yaptırmadı

Mersin’de Yenişehir ilçesine bağlı kırsal İnsu Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağı ÇED toplantısına izin vermeyen köylüler, doğayı talan ettirmeyeceklerini söyledi.

İnsu Mahallesi sakinleri ÇED toplantısının yapılmasını engelledi

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Değirmençay Köyü sınırları içerisinde olan ve İnsu, Kocahamzalı, Emirler kırsal mahallerini de etkisi altına alabilecek Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi İşletmeciliği yapılmak isteniyor. Proje için İnsu köyünde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılma kararı alındı. Köylüler ve çevre savunucuları ise ÇED toplantısının yapılmasını engellemek için sabahın erken saatlerinde köy meydanında toplandı.

“Çevreyi hor gören geleceği zor görür” pankartı açan yurttaşlar, “İnsu bizimdir bizim kalacak” sloganı attı. CHP’li Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in de destek verdiği eyleme, birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

‘Bu işler masa başı imzalarla olmaz’

Taş ocağının yapılmasıyla birlikte tarımın ve hayvancılığın biteceğini belirten köylüler, “Su kaybolacak ve yaşam bitecek. Çünkü etrafta bulunan onlarca köyün suyu taş ocağının yapıldığı yerden gidiyor. Bu projeye imza atanlar bunu görmüyorlar mı? Parası olan işini bağlıyor. Aynı zamanda devlet taş ocağı yapılmak istenen yerin hemen yanına gölet yaptı. Dinamitlerin patlatılmasıyla o gölette çatlaklar oluşacak. Masa başı imzalarla bu işler olmaz” diyerek ÇED toplantısını yaptırmayacaklarını ifade etti.

Eyleme katılan kadınlar da toplantının yapılacağı muhtarlık binası önünde kol kola girerek kimseyi binaya almayacaklarını ve toplantının gerçekleşmeyeceğini söyledi. Jandarmanın da geniş güvenlik önlemi aldığı İnsu Mahallesi’ne gelen yetkililer, toplantının halk tarafından yaptırılmadığı şeklinde tutanak tutarak mahalleden ayrıldı.

MA / MERSİN