Irak Başbakanı Kazımi, Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler ile görüştü

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, resmi ziyaret için Bağdat’a giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i hükümet sarayında kabul etti.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi: “Irak’tan Türkiye’ye yönelik saldırıları da reddettiklerini ifade eden Kazımi, Irak’ın bu tür tehditleri bertaraf etmesinin güvenlik güçlerinin tüm ülke topraklarında varlığını göstermesiyle mümkün olacağını belirtti.” 

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede iki ülke arasındaki ortak konular ve askeri dayanışmanın güçlendirilmesi ele alındı.

Başbakan Kazımi, Ankara ziyareti sırasında varılan anlaşmaların yürürlüğe girmesinin gerekliliğine işaret ederek, Türkiye’nin 2018 yılındaki Kuveyt Konferansı’nda Irak’a verdiği mali taahhüdü yerine getirmesinin önemine değindi.

‘Sınır güvenliği, Irak ordusunun alana hakim olmasıyla mümkün olacak’

Irak’tan Türkiye’ye yönelik saldırıları da reddettiklerini ifade eden Kazımi, Irak’ın bu tür tehditleri bertaraf etmesinin güvenlik güçlerinin tüm ülke topraklarında varlığını göstermesiyle mümkün olacağını belirtti. 

Irak Başbakanı, ordunun güçlendirilmesi için Türkiye’nin desteğine de ihtiyaç olduğunu aktardı.

Akar: “TSK, Irak ordusuna destek vermeye hazır”

Açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Akar da Irak hükümetine görevinde başarılar dileyerek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ordusuna terörle mücadele, eğitim ve danışmanlık alanlarında destek sunmaya hazır olduğunu vurguladı. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İki taraf da, ortak sınır bölgelerindeki terör tehditlerini bertaraf etmekte anlaştı. İstikrar, Irak ve Türk halkının refahı için iki ülke arasındaki iş birliği ve dayanışmayı da artırır.” 

AA