Irak’ta IŞİD saldırısı: 3 ölü

Irak’ta Salahaddin kentinde el-Celem köyüne IŞİD’in düzenlediği silahlı saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

IŞİD’in 3 yıl önce bölgeden çıkarılmasına rağmen saldırıları devam ediyor.

Irak Fotoğraf: Arşiv/AA

Irak’ın Salahaddin kentine bağlı Samarra ilçesinin el-Celem köyünde IŞİD silahlı saldırıda bulundu. Olaya ilişkin Salahaddin İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Mehdi Taki, AA muhabirine açıklama yaptı. Taki, IŞİD’lilerin düzenlediği silahlı saldırıda el-Celem köyü muhtarı ile 2 kardeşinin hayatını kaybettiğini söyledi.

IŞİD muhtarın evini ateşe verdi

IŞİD’lilerin muhtarın evini ateşe verdiklerini belirten Taki, evin kullanılamaz hale geldiğini ifade etti. Taki, bölgeye sevk edilen güvenlik güçlerinin operasyon başlattığı bilgisini verdi.

IŞİD, Haziran 2014’te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

IŞİD’in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerindeki saldırıları devam ediyor.