Irak’ta IŞİD’e karşı operasyon

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin talimatıyla Kerkük’ün güney batı bölgesinde IŞİD’e karşı operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Operasyonda 13 IŞİD’linin öldürüldüğü bildirildi.

Fotoğraf: Arşiv / AA

Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Mustafa el-Kazımi’nin Askeri Sözcüsü Yahya Resul, yaptığı açıklamada, Kazımi’nin talimatıyla Kerkük’ün güney batısında IŞİD’e karşı “Irak’ın Kahramanları” adlı operasyonların başladığını bildirdi.

Operasyonun 5 ayrı koldan devam ettiğini belirten Resul, bu operasyonla istikrar ve güvenliğin sağlanması ve söz konusu bölgenin IŞİD kalıntılarından arındırılmasının amaçlandığını kaydetti.

’13 IŞİD’li öldürüldü’

Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye de, AA muhabirine yaptığı açıklamada kentin güneybatı bölgesinde IŞİD’e yönelik başlatılan operasyonda 13 IŞİD’linin öldürüldüğünü söyledi. 

‘Koalisyon gücü hava desteği sağlıyor’

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon gücünün de operasyona hava desteği sağladığını belirten Harbiye, IŞİD’lilerin kentin güneyindeki Çay Vadisi yakınlarında öldürüldüğünü aktardı. Harbiye, Irak ordusu, Irak federal polisi, Haşdı Şabi ve Kerkük Operasyonlar Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonun 3 gün süreceğini ifade etti.

IŞİD saldırıları devam ediyor

IŞİD Haziran 2014’te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

IŞİD’in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.

Kaynak: AA