İran İçişleri Bakanı ve 11 İranlı yetkiliye seyahat yasağı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, insan hakları ihlallerinde rol aldıkları gerekçesiyle İran İçişleri Bakanı ve bazı İranlı yetkilileri yaptırım listesine eklediklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, alınan yaptırım kararlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Pompeo, kararın İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli ve diğer 11 İranlı yetkiliyi kapsadığını açıkladı.

Fazli’nin İran’daki gösterilere katılan eylemcilere şiddet uygulanması yönünde polise talimat vererek yapılan insan hakları ihlallerinde büyük rol oynadığını vurgulayan Pompeo, “Fazli ve rejimin hedefi barışçıl protestoları ve ifade özgürlüğü haklarını bastırmaktı. Bu talimat, 23’ü çocuk olmak üzere birçok eylemcinin ölümüne neden oldu.” dedi.

Pompeo, Fazli’nin bu kapsamda ABD Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yaptırım listesine alındığını belirterek kendisi ve aile üyelerinin ABD’ye girişinin yasaklandığını duyurdu.

İran’ın eski İstihbarat Başkanına da yaptırım

Ayrıca İran’ın eski İstihbarat Başkanı Ali Fallahian’in de yaptırım listesine alındığını belirten Pompeo, Fallahian’in geçmişte diğer ülkelerde düzenlenen suikast ve terör saldırılarına karıştığını ifade etti.

‘İran’a kendi halkına saygılı davranması konusundaki baskımız bitmeyecek’

Pompeo, Fallahian’in, 1994’de Buenos Aires’deki Yahudi Derneğine ve 1995’te Gazze’de düzenlenen bombalı saldırılardan sorumlu olduğu gerekçesiyle ABD’ye girişinin yasaklandığını belirtti. Pompeo, şunları kaydetti:

“Bu karar üzerinden İran halkına şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim taleplerini desteklemeye ve rejim tarafından susturulanların sesi olmaya devam edeceğimiz mesajını gönderiyoruz. İran’a kendi halkına saygılı davranması konusundaki baskımız bitmeyecek.” 

AA – WASHINGTON