İran Lideri Hamaney’den Trump’a yanıt

İran Lideri Hamaney, İran’ı tehdit eden ABD Başkanı Trump’a yanıt verdi. Hamaney, “İran, savaş peşinde değil ancak milletimizin menfaatlerine, onuruna ve ilerlemesine yönelik tehditlere tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz.” dedi.

İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney

HABER MERKEZİ – İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in basın ofisinden açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, Hamaney, başkent Tahran’daki ikametgahında düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, ABD’nin Irak’ta Haşdi Şabi üssüne düzenlediği saldırıya değindi.

Hamaney, “Bir düşünün. Amerikalılar, Irak ve Suriye’de ne yapıyor? Haşdi Şabi, onlar tarafından oluşturulan ve desteklenen DEAŞ’ı ortadan kaldırdı. Şimdi de onlar Haşdi Şabi’den intikam almakta.” dedi. Hamaney, Haşdi Şabi’ye yönelik saldırıyı, “Ben, İran halkı ve hükümeti, ABD’nin bu kötülüğünü şiddetle kınıyoruz.” şeklinde kınadı.

‘Hiçbir şey yapamazsınız’

Hamaney, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğine saldırının ardından İran’ı açıkça tehdit eden Trump’a yanıt verdi. Hamaney, şunları kaydetti: “Birincisi, hiçbir şey yapamazsınız çünkü bu mesele İran’la ilgili değil. İkincisi ise eğer siz mantıklı olsaydınız ki değilsiniz, Irak, Afganistan ve diğer ülkelerde işlediğiniz suçların, halkların sizden nefret etmesine yol açtığını anlardınız.” İran’ın savaş peşinde olmadığını belirten Hamaney, “Ancak milletimizin menfaatlerine, onuruna ve ilerlemesine yönelik tehditlere tereddütsüz sert bir darbe indireceğiz.” diye konuştu.

Ne olmuştu?

İran’a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) örgütü, Irak’ın Kerkük bölgesindeki koalisyon güçlerine saldırı düzenlemiş, saldırıda 1 ABD vatandaşı hayatını kaybetmiş, 4 Amerikan ve 2 Irak askeri yaralanmıştı.

Bunun üzerine ABD Savunma Bakanlığı, söz konusu örgüte ait Irak ve Suriye’deki 5 hedefi vurduklarını duyurmuştu. Irak Savunma Bakanlığı da örgütün, Enbar’daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevzisine ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını bildirmişti.
Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının Enbar’daki üslerine düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

ABD’nin saldırılarını protesto etmek isteyen yüzlerce kişi, dün sabah saatlerinde Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğinin kapısını kırarak, içeri girmiş ve binaya zarar vermişti. Olayların ardından Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Irak’taki tesislerine yapılacak herhangi bir saldırıdan İran’ı sorumlu tutacağını kaydederek, “O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir.” ifadelerini kullanmıştı.

AA – ANKARA