İran Petrol Bakanı: Irak’ın elektrik üretimi İran gazına bağlı

İran Petrol Bakanı Zengene, Irak’ın elektrik üretiminin İran’dan aldığı doğal gaza bağlı olduğunu ve Tahran’dan alınan gazın Bağdat için ekonomik olduğunu söyledi. 

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene

İran Petrol Bakanlığı, halkın bir kesimi ile bir araya gelen Petrol Bakanı Bijen Zengene, Irak’a yapılan doğal gaz ihracatıyla ilgili yaptığı açıklamayı paylaştı. Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban’ın “İran’ın doğal gazına ihtiyaçları olmadığı ve bir müddet sonra bunu kesecekleri” yönünde açıklama yaptığı iddiası üzerine Zengene, şunları ifade etti:

“Hayır, böyle bir şey söylemedi. Iraklılar, ihtiyaç duydukları doğal gazı bölgede kimsenin karşılayamayacağını biliyor. Irak, doğal gaz üretimi için bazı anlaşmalar yaptı ve bunun için potansiyeli var fakat bu zaman alacak bir konudur. Iraklılar şimdi de İran’dan yüksek miktarda gaz almak istiyor.”

‘İran doğal gazı Irak için ekonomik’

Zengene, İran doğal gazının Irak için ekonomik olduğunu belirterek, “Irak elektriği İran doğal gazına bağlıdır. Çünkü doğal gaz mazotun yerine kullanılmaktadır. Mazotun fiyatı ise İran’ın onlara sattığı doğal gazın iki katıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İran borçları sebebiyle Irak’ın elektriğini kesmişti

Irak Elektrik Bakanlığı tarafından Ağustos 2018’de yayınlanan rakamlara göre, elektrik ihtiyacı 23 bin megavat olan ülkede 15 bin 700 megavat elektrik üretiliyor. Elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz da İran’dan ithal ediliyor. Irak doğal gazın yanı sıra İran’dan elektrik enerjisi de alıyor. 

İran Temmuz 2018’de borçları sebebiyle Irak’ın elektriğini keserek ülkenin güneyindeki petrol zengini Basra’yı ve diğer birçok kenti elektriksiz bırakmıştı. Bu durum da hava sıcaklığının 50 dereceyi aştığı Basra, Zikar, Meysan ve Musenna gibi kentlerde elektriksiz kalan halkın isyan etmesine neden olmuştu. Irak’ın borcun bir kısmını ödemesi üzerine İran elektrik akışını yeniden başlatmıştı. 

Irak ile İran 2 yıllık elektrik ihracatı anlaşması imzalamıştı

Irak Enerji Bakanlığı ile İran Enerji Bakanlığı 4 Haziran’da 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan 2 yıllık elektrik ihracatı anlaşması imzalamıştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Meclisten onay alarak göreve başlayan Mustafa Kazımi hükümetinin başarılı olmasına yardımcı olmak için İran’dan elektrik ithalatı muafiyetinin mayıs ayından itibaren 120 gün daha uzatıldığını duyurmuştu.

Kazımi’nin geçen ay gerçekleştirilen Washington ziyaretinde ise Irak ile 5 büyük ABD’li enerji şirketi arasında elektrik ve doğal gaz alanında anlaşmalar imzalandığı açıklanmıştı. Bu adımın İran’dan alınan elektrik ve doğal gaz ihracatını sona erdirmeye yönelik olduğu iddia edilmişti. 

AA – TAHRAN