İran rejimi 16 yaşında hüküm giyen Rezai’yi idam etti

Af Örgütü, İran’da 16 yaşındayken işlediği bir suçtan dolayı tutuklu bulunan Muhammed Hasan Rezai’nin (30) idam edildiğini duyurdu.

Henüz 16 yaşında olduğu 2007 yılında  karıştığı bir cinayet dolayısıyla idam cezasına çarptırılan Muhammed Hasan Rezai dün sabah idam edildi.

İran’da henüz 16 yaşında olduğu 2007 yılında  karıştığı bir cinayet dolayısıyla idam cezasına çarptırılan Muhammed Hasan Rezai dün sabah idam edildi. Rezai’nin idamını Uluslararası Af Örgütü’nün İran’daki yetkililerinden Raha Bahraini duyurdu.

‘Durdurulan idam dün sabah aniden uygulandı’

Bahraini, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İranlı yetkililerin uluslararası baskılar nedeniyle Rezai’nin infaz kararını durdurduğunu, ancak dün sabah saatlerinde aniden infazın gerçekleştirildiğini belirtti.  

Af Örgütü, “işkence altında itirafa zorlandığını” savunduğu Rezai hakkındaki idam cezasının kaldırılması için Tahran yönetimine daha önce çağrıda bulunmuştu.

 Rezai ile birlikte 2020 yılında İran rejimi tarafından idam edilen çocuk sayısı 4’e yükseldi.

Ailesi yeniden yargılama başvurusu için avukat tutamadı

Rezai’nin ailesi 2013’te Ceza Kanunu’nun 91’inci Maddesine dayanarak resmi olarak yeniden yargılama talebinde bulunmak istedi ancak aile avukat tutacak maddi imkanlara sahip olmadığı için yeniden yargılama başvurusu yapılamadı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İran rejiminin Rezai’yi idam etmesini şiddetle kınadı. Bachelet, İranlı yetkilileri çocuk suçluların tüm infazlarını durdurmaya ve vakalarını uluslararası insan hakları hukukuna uygun olarak derhal incelemeye davet etti.

MA