İran: Salgın daha çok yoksulların yaşadığı bölgelerde

İran’da koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 988’e yükseldi.

İran Sağlık Bakan Yardımcısı Herirçi, salgının daha çok yoksulların yaşadığı bölgelerde görüldüğünü söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) konuşan İrec Herirçi, “Bazı kentlerde koronavirüs daha çok yoksulların yaşadığı bölgelerde görülüyor.” dedi. Söz konusu bölgelerdeki nüfus yoğunluğuna dikkati çeken Herirçi, dolayısıyla buralarda insanların fırın ve bakkallardaki sosyal mesafesinin de daha kısa olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Herirçi, Covid-19 taşıdığı şüphesi bulunan kişilerin bu mahallelerdeki evlerde kendilerini izole edebilecekleri odaya sahip olmadıklarını söyledi. Herirçi, “Evde yeteri kadar oda bulunmadığı için virüs diğer aile fertlerine de bulaşıyor. Çalışmalarımızı daha çok bu bölgelere yönlendireceğiz.” dedi.

Hükümet ‘Korona Destek Paketi’ hazırladı

İran hükümeti, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenenler ile düşük gelirli vatandaşlara destek olmak amacıyla “Korona Destek Paketi” hazırladı. Hazırlanan destek paketine göre ailedeki kişi sayısına göre 200 bin tümen (yaklaşık 80 TL) ila 600 bin tümen (yaklaşık 240 TL) ödeme yapılacak.

Yaklaşık 3 milyon kişiyi ilgilendiren paketin ilk aşama ödemelerinin bu gece yapılacağı belirtildi. Yardımların tamamının da 4 ay içinde vatandaşların hesabına yatırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

İran Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Hoşyar Fakihi, salgının ülkede 2 milyon 600 binden fazla esnafı etkilediğini ve 1 milyon 600 bin kişinin işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtmişti.

İran’da can kaybı 988’e vaka sayısı 16 bin 169’a yükseldi

İran’da 19 Şubat’ta Kum kentinde görülen koronavirüs, daha sonra ülkenin tamamına yayıldı. İran Sağlık Bakanlığı, bugün itibarıyla ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 988’e yükseldiğini, vaka sayısının ise 16 bin 169 olduğunu açıklamıştı.