İran ürettiği Covid-19 teşhis kitini tanıttı

İran Savunma Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen Covid-19 teşhis kitinin tanıtımı yapıldı.

Teşhis kitinin hastalığı üç saat içerisinde tespit edebildiği ve dünyadaki tüm yaygın genomları tanıyabildiği belirtildi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre; İran Savunma Bakanlığı bünyesindeki uzmanlar ve İran ordusunun desteğiyle koronavirüs (Covid-19) teşhis kiti tasarlandı. Teşhis kiti bugün Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinde düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı. Törende Genelkurmay Başkanlığı Endüstriyel Araştırma Daire Başkanı Azizi Dilşad konuşma yaptı.

‘Hastalığı üç saat içerisinde tespit edebilir’

Dilşad, kitlerin üretilmesinin silahlı kuvvetlerin “benzer biyolojik tehditlere” karşı hazırlık içerisinde olması açısından önemli olduğunu ifade etti. Kitlerin özelliklerine değinen Dilşad, “Bu kitler hastalığı üç saat içerisinde en doğru şekilde tespit edebilir. Ve dünyadaki tüm yaygın genomları tanıyabilir.” dedi.

Kitler kullanılmak üzere seri üretime hazır

Söz konusu kitleri üretme çalışmalarının ülkede ilk koronavirüs vakasından önce başladığını belirten Dilşad, “O zamandan bugüne araştırmalar devam etti ve gerekli izinler alındı. Bugün ise kitler, sağlık kurumlarının kullanımına sunulmak üzere seri üretime hazır durumdadır.” diye konuştu.

İran’da can kaybı 2 bin 757’ye ulaştı

İran’da geçen hafta “Piştaz Tıp Medikal Şirketi”, ürettikleri Covid-19 teşhis kitinin Sağlık Bakanlığı onayından geçtiğini açıklamış, seri üretime başladıklarını duyurmuştu.

Tahran yönetimi, ABD yaptırımları nedeniyle salgına karşı ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeyi temin edemedikleri yönünde açıklamalar yapıyor. İran’a şu ana kadar Türkiye, Çin, Katar ve Rusya gibi bazı ülkeler tarafından Covid-19 teşhis kitleri ve tıbbi malzeme yardımları gönderildi.

İran’da şu ana kadar yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı 2 bin 757’ye, vaka sayısı ise 41 bin 495’e yükseldi.

AA – ANKARA