Ukrayna’dan İran’a ‘kara kutu’ baskısı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pristayko, Tahran’da düşürülen Ukrayna uçağının kara kutularını almak için İran’a baskılarını sürdüreceklerini belirterek, “Emri kim verdi bilmek ve onu adaletin önüne çıkarmak istiyoruz” dedi.

İtalya’nın başkenti Roma’da bir dizi resmi temaslarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Yabancı Basın Derneği’nde basın toplantısı düzenledi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Pristayko, 8 Ocak’ta Ukrayna’ya ait yolcu uçağının, Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalkışından kısa süre sonra iki füzeyle düşürülmesi olayına değindi.

‘Kara kutuları nasıl alacağımıza dair planımız var’

Pristayko, “Tahran ile gerek uçağın kara kutuları gerek diğer iş birliği konuları başından beri zor oldu. Ama biz mesajımızın arkasında durmaya çalışacağız. Uzun vadede kara kutuları nasıl alacağımız ve nasıl soruşturacağımıza dair planımız var. 5 ülkeyle iş birliği halindeyiz.” dedi.

Pristayko, kara kutuları verme planı olmadığını 19 Ocak’ta açıklayan İran’a baskılarını sürdüreceklerini dile getirdi. Pristayko, “Biz emir-komuta zincirinde kim var, emri kim verdi bilmek ve onun adaletin önüne çıkmasını istiyoruz.” diye konuştu.

176 kişi hayatını kaybetmişti

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “cruise (seyir) füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu itiraf etmişti.