İran’da emekliler maaş protestosu düzenledi

İran’da binlerce emekli ülke genelinde, maaşlarının artırılması ve sosyal haklarının iyileştirilmesi talebiyle gösteri düzenledi. 

Göstericiler, “Zulüm yeter, soframız boş”, “Maaşımız enflasyon oranında artsın” sloganları atarken, “Enflasyon, pahalılık milletin belası” ve “Ne meclis, ne devlet milleti düşünüyor” yazılı pankartlar taşıdılar. (Fotoğraf: AA / Arşiv)

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı’nın (HRANA) haberine göre, Tahran, Meşhed, İsfahan, Erdebil gibi birçok kentte Sosyal Güvenlik Kurumu binaları önünde toplanan binlerce emekli, maaş ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istedi. 

Göstericiler, “Zulüm yeter, soframız boş”, “Maaşımız enflasyon oranında artsın” sloganları atarken, “Enflasyon, pahalılık milletin belası” ve “Ne meclis, ne devlet milleti düşünüyor” yazılı pankartlar taşıdılar.

İran’da yoksulluk sınırının altında maaş aldıklarını belirten emekliler, zaman zaman protesto düzenleyerek yetkililerden sorunlarının çözülmesini istiyor.

Eylül 2018’de de İranlı emekliler protesto gösterileri düzenlemişti

11 Eylül 2018’de Tahran’daki Bütçe ve Planlama Kurumu binasının önünde toplanan yüzlerce emekli, yoksulluk sınırının altında maaş aldıklarını belirterek bu durumu protesto etmiş maaşlarının artırılması ve sigorta şartlarının iyileştirilmesini talep etmişti.

Tahran’ın yanı sıra Yezd ve Meşhed gibi kentler de emeklilerin benzer protestolarına sahne olmuştu.

AA