İran’da mahsur kalan TIR şoförleri: Neden sesimizi duymuyorsunuz?

Türkiye-İran sınırındaki Gürbulak sınır kapısı kapalı olduğu için İran’ın Bazargan ilçesindeki gümrükte mahsur kaldıklarını bildiren TIR şoförleri, çektikleri videolarla seslerini duyurmaya çalışıyor.

Aç, sefil ve salgına karşı korunmasız 20 gündür beklediklerini aktaran TIR şoförleri, yetkililere “Neden bize sahip çıkmıyorsunuz?” diye seslendi.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye-İran sınırındaki Ağrı Doğubayazıt’taki Gürbulak Sınır Kapısı kapandı. Türkiye’den giden yüzlerce TIR şoförü sınırın kapanması nedeniyle mahsur kaldı.  

TİP Milletvekili Barış Atay twitter hesabından TIR şoförlerinin sesini duyurmaya çalıştı. Atay yaptığı paylaşımda, “300’e yakın TIR şoförü arkadaşımız, İran’a girdikleri Gürbulak Sınır Kapısı kapatıldığı ve İran, girdikleri sınır kapısından çıkmalarını şart koştuğu için iki ülke arasında mahsur. TIR’lar getirdikleri mallarla dolu. Günlerdir banyo dahi yapamamışlar. Neden duymuyorsunuz?” dedi. Atay paylaşımında Ticaret Bakanlığını da etiketledi.

’20 gündür sesimizi duyurmaya çalışıyoruz’

Atay, TIR şoförlerinin gönderdiği videoyu da paylaştı. Videoda konuşan şoför, İran’ın Bazargan ilçesinde Gürbulak sınırına geçmek için gümrükte bekletildiklerini anlatarak, yaklaşık 20 gündür yetkililere seslerini duyurmaya çalıştıklarını anlattı.

‘Maskemiz yok gıda malzememiz yok’

Perişan, aç, sefil olduklarını belirten şoför, salgına karşı maske gibi koruyucu malzemelerinin de olmadığına dikkat çekti. Gıda malzemeleri olmadığını da söyleyen şoför şunları aktardı:

“Neden bize sahip çıkmıyorsunuz? Bir aydır bekleyen arkadaşlarımız var. Lütfen bize sahip çıkın. Defalarca video paylaştık, defalarca her yeri aradık neden sesimize ses verilmiyor? Bu Ramazanda siz evlerinizde rahat yatarken, rahat otururken, yemeğinizi yerken, biz burada aç susuz perişanız. Neden bize sahip çıkmıyorsunuz? Lütfen sesimize kulak verin.”

‘300 aracımız oldu, yüklerimiz bozuluyor’

Bütün arkadaşları adına konuştuğunu belirten şoför, “Biz mağduruz. Türk plakalı 250-300 aracımız oldu. Bizi neden almıyorsunuz? Yüklerimiz bozuluyor. Yüklerimizin yetişmesi lazım” dedi.

‘En az on tane vido paylaştık sesimize kulak vermiyorsunuz’

Mallarını bekleyen Türkiye’deki tüccarların da perişan olduğunu aktaran şoför, “En az on tane video oldu paylaştık. Sesimize kulak vermiyorsunuz” diye konuştu. Esendere Gümrük Kapısı’nın açık olduğunu belirten şoför, “Neden Gürbulak kapalı? Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Lütfen sesimizi duyun.” diye konuştu.