İran’da petrol işçilerinin grevi yayılıyor

İran petrol sektöründeki işçilerin, taşeron sisteminin kaldırılması, iş güvenliğinin sağlanması ile çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi taleplerle başlattıkları grev ülke geneline yayılıyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre; petrol işçileri arasında çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 19 Haziran’da Buşehr eyaletine bağlı Aseluye kentindeki enerji tesisinde grev başladı. Başlayan protesto ve grev dalgasına şu ana kadar 20 taşeron şirkette çalışan petrol işçisi de katıldı.

Binlerce işçi iş bıraktı

Dünyanın en büyük doğal gaz sahalarından Güney Pars gaz sahalarındaki büyük rafinerilerde ve petrol projelerinde çalışan binlerce işçi de greve katıldı. “1400 Kampanyası” olarak adlandırılan grevlerde işçiler, taşeron sistemini, ücretlerin geç ödenmesini, düşük ücretleri, iş güvenliğinin olmamasını ve kötü çalışma ve yaşam koşullarını protesto ediyor.

İşçiler, 20 gün iş, 10 gün izin şeklindeki vardiya döngüsüyle çalışma sisteminin de değişmesini istiyor. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, İran’ın farklı bölgelerindeki petrol endüstrisinde çalışan çok sayıda işçinin görev yerlerini terk ederek iş bırakma eylemi yaptıkları görüldü.

Grev talepler karşılanana kadar devam edecek

İşçileri temsil eden “Sözleşmeli Petrol İşçileri Protestolarını Düzenleme Konseyi” tarafından 20 Haziran’da yapılan açıklamada, Aseluye’de başlayan grev, “rafineri, petrokimya ve enerji santrallerinde çalışan işçilerin talepleri karşılanana kadar devam edecek olan ülke çapındaki grevin bir parçası” olarak nitelendirildi.

Güney Pars’ta çalışan işçiler, Mahşehr Limanı’ndaki Güney Tahran Şirketi işçileri, Aseluye’de çeşitli petrol şirketlerinde çalışan işçiler, Abadan’daki petrol rafinerisinde çalışan taşeron işçiler, Demavend Petrokimya Şirketinin işçileri, İsfahan’daki Keyhan Pars Şirketi işçileri gibi ülke çapındaki diğer birçok rafineri, petrokimya ve enerji santrali çalışanları da greve katıldı.

Meclis Enerji Komisyonu olağanüstü toplanma kararı aldı

Grev dalgası ülke genelinde yayılırken Meclis Enerji Komisyonu Başkanı Feridun Hasanvend, dün Fars Haber Ajansına röportaj verdi. Hasanvend, röportajda, petrol endüstrisi işçilerinin taleplerinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Hasanvend, 27 Haziran’da Meclis Enerji Komisyonu’nda olağanüstü bir toplantı yapılacağını söyledi. Toplantıya, Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ve Sayıştay yetkilileri başta olmak üzere ilgili kurumların yetkilileri de katılacak.

Sözleşmeli Petrol İşçileri Protestolarını Düzenleme Konseyi ise işçilerin grevinin “bir uyarı grevi” olduğunu belirtti. Konsey, 30 Haziran’a kadar taleplerin karşılanmaması halinde ülke genelinde genel greve gidebileceklerini açıkladı.

AA – ANKARA