İran’daki benzin zammı protestoları yayılıyor

FOTO: AA

HABER MERKEZİ – İran’da hükümetin benzine yüzde 50 zam yapmasının ardından başlayan protesto eylemleri ülkenin geneline yayılarak devam ediyor. Protestolar, Tahran, Fars, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, İsfahan, Mazenderan, Kürdistan, Rezevi Horasanı eyaletlerinde sürüyor.

Anadolu Ajansı’nın (AA) İran devlet televizyonuna dayanarak yaptığı habere göre ise, Şiraz’daki göstericiler 2 benzin istasyonu ile 2 polis aracını ateşe verdi. Ayrıca ana caddeleri trafiğe kapatarak şehirdeki kamu binalarına zarar verdi ve güvenlik kameraları, itfaiye araçları ile yoldaki araçları tahrip etti. Öte yandan Tahran’daki göstericiler, kontak kapatarak başkentin tüm giriş ve çıkış yollarını trafiğe kapattı ve Tahranpars semtinde bir banka şubesini ateşe verdi. Gösterilerde rejim karşıtı sloganlar atıldı. Tahran, Şiraz, İsfahan, Kirmanşah, Hürremşehr, Kerec, Abadan ve Hürremşehr’de okullar tatil edildi.

İran İçişleri Bakanından göstericilere uyarı

Öte yandan İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, göstericilerin bazı şehirlerdeki protestolarının ciddi sorunlar meydana getirdiğini buna karşılık güvenlik güçlerinin şu ana kadar soğukkanlılığını koruduğunu savundu. Fazli, göstericilere gerekli uyarıların yapıldığını belirterek, “Şimdiye kadar müdahale etmekten sakınan güvenlik güçleri, gösterilerin bu şekilde devam etmesi halinde düzeni sağlamak için gerekli adımları atmak zorunda kalacaktır. Tespit edilen kişilerle ilgili yargı da konuya müdahil olacaktır. Göstericilerin uyarıları dikkate almasını diliyorum.” diye konuştu.

Ruhani: Zam halkın menfaatleri doğrultusunda yapıldı

Protestolar üzerine açıklama yaparak benzine 4 yıldır zam yapmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, zammın halkın menfaatleri doğrultusunda yapıldığını savunmuştu.

İran’da benzinin litresi aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş), bin 500 tümene yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı. Benzin zammı üzerine İran’ın bir çok kentinde 15 Kasım günü protesto eylemleri başlamıştı.