İran’ın Irak üzerindeki kontrolü

Can Hergül*

Geçen yıldan beri Irak’ın sınır bölgesindeki yerleşim yerlerinde uyuşturucu problemi artmakta. Satıcıların çoğu İran’ı merkez olarak gösteriyor. İran, militanlarıyla IŞİD’i Irak topraklarından silmeye çalışırken bir yandan da bu militanları güçlendirerek, Irak bölgesini kontrol altına almayı başardı. Hatta Irak parlamentosunda yer almaya başladılar.

IŞİD 2014’te ilk defa propagandasını yayımladığında, Irak yönetimi önce Amerika’dan yardım istedi fakat üç ay boyunca bir karşılık bulamadıklarından İran’ın merhametine kaldılar. İran da bu durumu lehine çevirmeyi başardı.

Tahran’ın en büyük planlarından biri militanları sayesinde açık tutacağı bir koridor. Tahran’dan Bağdat’a, Şam’a ve Beyrut’a ulaşan bu koridor sayesinde İran bölge üzerindeki kontrolünü inanılmaz derecede arttırıyor.

Haşdi Şaabi adlı militan grubu şu an Irak’taki en büyük askeri gruplardan biri, 40 bine yakın üyesi var. Bazı militanlar gelecek seçimlerde aday olacaklarını açıklarken, İran tarafından desteklenen medya kuruluşları da bu adayları desteklemek için Irak orijinli haber merkezlerinden 24 saat yayın yapıyor.

Görünüşe göre İran’ın kontrolü tamamen ele geçirmesi fazla uzun sürmeyecek. İran ve Amerika’nın giderek artan sürtüşmeleri ile birlikte bir savaş olasılığı var ancak bu savaşın aracı ülkeler ile farklı topraklarda yapılması daha muhtemel.

Kasım Süleymani’nin ABD hava saldırısı ile öldürülmesi ile Irak Meclisinden ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması kararı çıkması, bu savaşın giderek Irak üzerinden yürütüleceği hissini arttırıyor. Ortadoğu’da sular daha durulmayacak gibi gözüküyor.

* Bu yazı Can Hergül tarafından ABD merkezli yayın yapan Vice News videosundan çeviri ile Yeni1mecra için derlenip hazırlanmıştır.