İranlı Bakan’a ‘internet’ yaptırımı

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi

HABER MERKEZİ – ABD Hazine Bakanlığı, İran’daki protestolarda internet erişim engeli nedeniyle İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi’ye yaptırım uygulandığını duyurdu. 

Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cehromi’nin İran’da benzin zammı protestoları nedeniyle ülke genelinde uygulanan internet erişimi engeli sebebiyle yaptırım listesine alındığı belirtildi. Açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de “İran liderleri özgür ve açık bir internetin, kendilerinin gayrimeşruluğunu ortaya çıkardığını biliyor. Bu nedenle de rejim karşıtı protestoları bastırmak için internet erişimini engelleme yoluna gidiyor.” ifadelerine yer verildi. 

Protestolar nedeniyle internete erişim kesildi

İran’da 15 Kasım’da benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolar başladı. Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine cumartesi günü ülke genelinde internet erişimini kesmişti.

Yetkililer olaylarda şu ana kadar 6 güvenlik görevlisi ve 1 göstericinin hayatını kaybettiğini, bini aşkın kişinin gözaltına alındığını belitirken, Uluslararası Af Örgütü ise 21 kentte en az 106 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İran yönetimi, gösterilerin ülke dışından organize edildiğini savunuyor.

AA – WASHINGTON