İrfan Fidan, Yargıtay’a üye olduktan 20 gün sonra AYM üyeliğine seçildi

İrfan Fidan, Yargıtay’a üye olduktan 20 gün sonra Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Anayasa Hukuku Profesörü Gözler, Anayasa Mahkemesine üye seçilmeden önce Yargıtay’daki görev süresinin ortalama 9,5 yıl olduğunu belirterek, “Yargıtay’a üye atandıktan sadece 20 gün sonra seçilen İrfan Fidan’dan başka bir üye yoktur.” dedi.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan Fotoğraf: AA

Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçme kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre; Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Yargıtay Üyesi İrfan Fidan Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Hakimler ve Savcılar (HSK) Genel Kurulunca 27 Kasım 2020’de Yargıtay üyeliğine seçilen Fidan, daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yapıyordu. Başsavcılığı döneminde Fidan’ın adı Gezi davası, Osman Kavala, MİT tırları dosyaları ile biliniyordu. 

Anayasa Hukuku Profesörü Kemal Gözler, sosyal medya hesabı Twitter’dan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesine ilişkin “Elveda Anayasa Mahkemesi: İrfan Fidan olayı” başlıklı makalesini paylaştı.

Anayasa Hukuku Profesörü Kemal Gözler Fotoğraf: T24

‘Üye seçilmeden önce görev süresi 9,5 yıldır’

1962 yılından bugüne kadar, Anayasa Mahkemesine Yargıtay’dan toplam 52 üye seçildiğini anımsatan Gözler, “Bunların Anayasa Mahkemesine üye seçilmeden önce Yargıtay’daki görev süresi ortalama 9,5 yıldır. Sayın İrfan Fidan ise, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 27 Kasım tarihinde Yargıtay üyeliğine atanmış ve mazbatasını 11 Aralık 2020 tarihinde alıp, görevine bu tarihte başlamıştır.” dedi.

‘Fidan 20 günlük üye iken Anayasa Mahkemesi üye seçimlerine katıldı’

Gözler, Fidan’ın, 6 günlük üye iken Cumhurbaşkanına önerilecek üç adayın belirlenmesi amacıyla Yargıtay Genel Kurulunda 17 Aralık 2020 tarihinde yapılan Anayasa Mahkemesi üyeliği seçimlerine katıldığını ve en çok oyu aldığına işaret etti.

Fidan’ın 22 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesine üye atandığını ifade eden Gözler, şunları kaydetti:

“Yargıtay tarihinde, Yargıtay’a üye atandıktan sadece 20 gün sonra Anayasa Mahkemesi üyeliği aday belirleme seçimlerine katılan ve bu seçimlerde seçilen, İrfan Fidan’dan başka bir üye yoktur.” Gözler, İrfan Fidan ile Anayasa Mahkemesince seçilen diğer Yargıtay üyeleri arasında neden böyle bir fark olduğu sorusunu sordu.

Yeni1Mecra