Irkçı saldırıya ‘husumet’ açıklaması

Konya Valiliği, Meram ilçesinde Diyarbakırlı bir aileye yapılan ırkçı saldırının “husumetten” kaynaklandığını iddia etti.

Konya Valiliği, Meram ilçesine bağlı Çarıklar Mahallesi’nde 60 kişilik ırkçı bir grubun Diyarbakırlı aileye saldırması ve aile fertlerinden Hakim Dal’ın (43) katledilmesine ilişkin açıklama yaptı. Valilik, olayın “hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten” kaynaklı olduğunu ileri sürdü.

Açıklamada, “2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının, bir başka mahallede ikamet eden vatandaşlarımıza ait tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri arasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür. Bölgeye gelen Jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada, hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında ateşli silahla yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir. Olay hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır” iddia edildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır. Bu tür provakatif paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir.”

Aile: Kürt olduğumuz için saldırdılar

Saldırıda katledilen Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, dün olaya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşarak, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” demişti.

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise, aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkati çekerek, “Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok” ifadelerini kullanmıştı.