İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, mart sonunda görevini bırakacak

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 1 Nisan 2011’den bu yana büyük bir gururla ve mutlulukla, onurla sürdürdüğü Genel Müdürlük görevini mart ayının sonlarında yapılacak olan Genel Kurul tarihi itibarıyla bırakacağını söyledi.

Bali, “Genel Kurul irade gösterirse İş Bankası’nda Yönetim Kurulu’nda görev yapmaya devam edeceğim” dedi.


İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Genel Müdürlük binasında basın toplantısı düzenlei. Bali, dün yabancı bir yayın organının haber yapma şehvetine yenik düşmesi nedeniyle bazı haberler çıktığını söyledi.

En doğru bilgileri önceden planladıkları bu toplantıda paylaşacağını aktaran Bali, “1 Nisan 2011’den bu yana büyük bir gururla ve mutlulukla, onurla sürdürdüğüm Genel Müdürlük görevimi, mart ayının sonlarında yapılacak olan Genel Kurul tarihi itibarıyla bırakacağım. O tarihe kadar da Genel Müdürlük görevime devam edeceğim.” dedi.

‘Hiçbir şey keyfi kararlara bağlı değil’

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali

Bali, Genel Kurul irade gösterirse İş Bankası’nda Yönetim Kurulu’nda görev yapmaya devam edeceğini belirterek, “Bu bizim geleneklerimiz ve kurumsal prensiplerimiz arasında vardır. Geçmişte de örnekleri vardır.” ifadelerini kullandı.

‘İcrai görevde çalışmanın üst sırası 35 yıl kuralıdır’

Prensiplerle yönetilen bir kurum olarak hiçbir şeyin kişilere, keyfi kararlara bağlı olmadığını belirten Bali, İş Bankası’nda dahili olarak icrai görevde çalışmanın üst sınırı bulunduğunu, 35 yıl kuralı olduğunu kaydetti.

’34 yılı aşkın bir süredir bankadayım’

Bali, bu çerçeveden bakıldığında 1 Aralık 1986’da bankaya müfettiş yardımcısı olarak girdiğini ve 34 yılı aşkın bir süredir bankada olduğunu anlattı. Böyle prensipler olmasaydı da ayrılmayı düşündüğünü ifade eden Bali, şöyle devam etti:

“10 yıl Genel Müdürlük yaptım. 5 yıl Genel Müdür Yardımcılığı, 15 yıl üst düzey yöneticilik bu ülkede ziyadesiyle yeterlidir. Hatta bana sorarsanız biraz da fazladır. Genç bir nesil, donanımlı bir nesil geliyor arkadan… Varsa tecrübeniz, birikiminiz başka şekilde de sunun onlara… Ama önlerini ve yollarını açın. Sadece kurala uymak için değil, felsefesi itibarıyla da inandığım için bu çerçevede hareket ediyorum. Hayatta önemli olan da final yapabilmektir. Final yapabilmeyi bilmektir.”

’12 genel müdür yardımcımız var’

İcra kurulunda 12 genel müdür yardımcısı olduğunu belirten Bali, “Her bir arkadaşımın pozisyonunu ikame edebilecek en az 3 adayımız var. Bunun İş Bankası’nın en büyük varlığı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bali, konuşmasında İş Bankası’nın kuruluş tarihçesine de değindi. Bali, geçmişteki sıkıntılı süreçlerde banka olarak tarihi sorumluluklar aldıklarının altını çizerek, iyi imtihan verdiklerini, hep ülkeye sahip çıkacak tavır benimsediklerini ve her zaman da öyle yapmaya devam edeceklerini söyledi.

‘Aktif büyüklük 597 milyar liraya çıktı’

2010 yılı sonunda 132 milyar lira olan aktif büyüklüğün, Eylül 2020 itibarıyla 597 milyar liraya çıktığını bildiren Bali, Türkiye’nin en büyük özel bankası olma vasıflarını açık ara koruduklarını belirtti.

Bali, mevduatın aynı dönemde 88 milyar liradan 373 milyar liraya, kredilerin 64 milyar liradan 364 milyar liraya çıktığını, gayrinakdi kredilerle birlikte düşünüldüğünde ekonomiye sağladıkları toplam kaynağın 484 milyar lira olduğunu kaydetti. Öz kaynakların 17 milyar liradan 65 milyar liraya ulaştığını ifade eden Bali, neredeyse her kalemde 4-5 kat artış yaşandığını vurguladı.

‘Hakan Arın bu görev için çok uygun’

Bali, görevi bırakmasının ardından yerine kimin geçeceği konusuna ilişkin şunları aktardı: “Genel Müdür Yardımcımız sevgili Hakan Aran’ın bu görev için çok uygun ve layıkıyla bu görevi yapabilecek bir arkadaşım olduğunu düşünüyorum. Tabii bunlar, hem dahili, yetkili kurullarımızın hem de resmi otoritenin onayına tabidir. Biz olsa olsa bir öneride bulunabiliriz. Bu öneri çerçevesinde yürüyebilirse koşullar buna göre oluşacak.” dedi.

Kaynak: AA