İş güvenliği uzmanı iş cinayeti kurbanı

İş Güvenliği Uzmanı Yüksel Erdoğan Alayoğlu kontrolünü yaptığı inşaattan düşerek yaşamını yitirdi.

Ölüm olayı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yazılım ihtiyacını karşılayan Havelsan’a ait bir inşaat.

Düşme kimse tarafından görülmediği öne sürülüyor. TMMOB heyetinin inşaatta inceleme yapmasına ise izin verilmedi.

Yüksel Erdoğan Alayoğlu

HABER MERKEZİ – İş Güvenliği Uzmanı Yüksel Erdoğan Alayoğlu, 7 Ocak Salı günü öğleden sonra Havelsan’ın inşaatından düştü. Alayoğlu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Evrensel gazetesi muhabiri Birkan Bulut’a konuşan oğlu Atakan Alayoğlu, “Babamın nasıl düştüğünü sorduğumuzda herkes bilmediğini, görmediğini söyledi. Kimsenin görmemesi ihtimali yok” dedi. Atakan Alayoğlu, babasının yüksekten düşmeden önce saat 12.30’da fotoğraf paylaştığını belirterek “Fotoğrafta yanında bir sürü arkadaşı vardı, yaklaşık 10 kişi diyebilirim. Fakat babamın nasıl düştüğünü sorduğumuzda herkes bilmediğini, görmediğini söyledi. Kimsenin görmemesi ihtimali yok” dedi.

58 yaşındaki Alayoğlu, Etimesgut Elvankent mezarlığında toprağa verildi.

TMMOB heyeti inşaata sokulmadı

İş cinayeti ile ilgili açıklama yapan TMMOB Ankara İl Kordinasyon Kurulu “Hiçbir iş cinayeti kader değildir” dedi. “İnşaat mühendisi üyemiz Yüksel Erdoğan Alayoğlu da iş cinayeti kurbanı olmuştur” denilen açıklamada, “Yaşanan bu iş cinayeti üzerine il koordinasyon kurulumuz tarafından oluşturulan heyet gerekli teknik araştırma ve incelemeleri yapmak üzere inşaat sahasına gitmiş ancak heyetimizin yapmak istediği inceleme YDA İnş. San. ve Tic. A.Ş. yetkilileri tarafından engellenmiştir” denildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Emekçiler, güvenlik önlemleri yeterli alınmadığı ve önleyici çalışmalar yapılmadığı için yaşanan kazalarda yaşamlarını kaybetmektedir. Yüksekte çalışan bir emekçinin, önleyici ekipmanlar ile çalışması durumunda zarar görmesi imkânsıza yakın bir olasılıktır.”

Açıklamada, “Yaşanan iş cinayetlerinde, işyerinde gerekli tedbirleri almayan işverenler, yasal düzenlemeleri, ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayanlar ve gerekli denetimleri yapmayan ilgili bakanlıklar doğrudan sorumludur” denildi.