İş İnsanı Ferda Cemiloğlu yaşamını yitirdi

Kürt İş İnsanı Ferda Cemiloğlu (70) İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

1980’li yıllardan itibaren kadın hareketi içerisinde yer alan Ferda Cemiloğlu, kadın istihdamı ve girişimciliği için verdiği mücadeleyle öne çıkıyordu.

Kürt İş İnsanı Ferda Cemiloğlu (70) kolon kanseri tedavisi için 3 gün önce İstanbul’da tedavi altına alındığı özel bir hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Ailesi, son 20 yıldır Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de yaşayan Kürt İş İnsanı Ferda Cemiloğlu’nun nerede defnedileceğine ise henüz karar vermedi.

Rûdaw’a konuşan kardeşi Reşit Cemiloğlu, ablası Ferda Cemiloğlu’nun cenazesinin Diyarbakır ya da İstanbul’da defnedileceğini belirtti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle taziye kurmayacaklarını söyleyen Reşit Cemiloğlu, “Halkımızın başı sağ olsun.” dedi.

‘Daima yol gösterenimizdi’

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), kurucuları ve 3. dönem başkanları olan Ferda Cemiloğlu için Twitterdan şu mesajı paylaştı: “Kürt İş İnsanı Ferda Cemiloğlu’nu, sevgili Ferda ablamızı zamansız kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Daima yol gösterenimizdi. Verdiği ışık yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.”

DTSO’dan başsağlığı mesajı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) sosyal medya hesabı Twitter’dan Cemiloğlu için paylaşımda bulundu. Paylaşımda şu ifadeler yer aldı: “Diyarbakır iş insanlarından ve DTSO Kadın Meclisi Yk. üyemiz Ferda Cemiloğlu hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet ailesi ve iş camiasına başsağlığı diliyoruz .”

DTSO Kadın Meclisi de Twitterdan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: ” Yönetim Kurulu Üyemiz, Diyarbakır’ın değerli iş insanı ve bir çok kadın çalışmalarında değerli emekleri olan kıymetlimiz Ferda Cemilğolu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. merhuma Allahtan rahmet ailesine ve Diyarbakır’a baş sağlığı diliyoruz.”

Ferda Cemiloğlu kimdir?

Diyarbakır’ın köklü ailelerinden Cemil Paşa’nın torunu olan Ferda Cemiloğlu, ailesinin Şeyh Said isyanından sonra Suriye’ye göç etmesinin ardından 12 Mart 1951 yılında Şam’da doğdu.

7 yaşına kadar Şam’da yaşayan Cemiloğlu’nun ailesi daha sonra Rojava’nın Dirbesiye ilçesine yerleşti fakat o, ilk ve ortaokulu Şam’da okudu. Suriye’de Baas Partisi tarafından çıkarılan İskan Kanunun ardından Kürtlerin mal varlığına el konulması ve kötüleşen koşullar üzerine ailesi 1967’de Diyarbakır’a göç etti.

Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde öğrenimine devam eden Cemiloğlu daha sonra Ankara’ya yerleşti, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu, ABD’de biyoloji doktorası yaptı.

1978’de evlenen Ferda Cemiloğlu, 1980’li yıllardan itibaren kadın hareketi içerisinde yer aldı, Ankara’da Kadın Dayanışma Vakfı yönetimine seçildi. Şiddete uğrayan kadınlar için çalıştı. 2000’li yıllarda Van’da Sığınmacılar ve Göçmenler Derneği’nin Başkanlığını yaptı. Cemiloğlu, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), Kadın Dayanışma Vakfı ve Toplumsal Sorunları Araştırma Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarının kuruculuğunu yaptı.

Tıgris İnşaat Şirketine ortak olan Cemiloğlu, Kürdistan Bölgesi’ne yerleştikten sorna çeşitli projelere imza attı. 2017’de Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği’nin (DOGÜNKAD) 3. olağan genel kurulunda başkanlığa seçildi. Diyarbakır’da Metis Grup’un Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Ferda Cemiloğlu, Kürtçe, Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca ve orta derecede Farsça biliyordu.

Yeni1Mecra