İş Yasası’nın yeniden düzenlenmesi için Meclis araştırması talebi

CHP, “İş Yasası”nın yeniden düzenlenmesi, işsizliğin alınacak etkili ve sürekli tedbirlerle önlenmesi için Meclis araştırması talep etti.

Fotoğraf: AA

CHP 25 milletvekilinin imzası ile “İş Yasası”nın yeniden düzenlenmesi, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları ile ödenek miktarının iyileştirilmesi ve işsizliğin alınacak etkili ve sürekli tedbirler ile önlenmesi amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, Özellikle 2020 yılında başlayan ve halihazırda devam eden pandemi süresince TÜİK’in açıkladığı bültenlerde işsizliğin azaldığını ifade etmesinin kamuoyunda ciddi tepkilere sebep olduğu kaydedildi. TÜİK’in 2021 Şubat işsizlik verilerinin paylaşıldığı önergede, TÜİK’in verilerinin değerlendirildiği DİSK-AR’ın İşsizlik ve İstihdam Görünümü Raporu’na değinildi.

DİSK-AR raporunda geniş tanımlı işsiz sayısının 10 milyonu geçtiğine dikkat çektiğinin belirtildiği önergede, aynı raporda kadın işsizliğinin tüm türlerde erkeklerden yüksek olduğunun ifade edildiği kaydedildi.

Önergede, şu amaçla Meclis araştırması istendi: “Pandemi dönemi ile git gide artan işsizlik göz önüne alındığında İş Yasası’nın yeniden düzenlenerek keyfi işten çıkarmaların sona erdirilmesi, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşullarının ve ödenek miktarının iyileştirilmesi ile Covid-19 koşullarında işsizlik sigortası fonu ödeneklerinden yararlanmada ön koşul aranmaması, işsizliğin alınacak etkili ve sürekli tedbirler ile önlenmesi.”

Kaynak: MA