İşçilerden Kod-29 tepkisi: Ahlaksızlık yapanlar bizi işten atanlardır

Bayrampaşa Belediyesi’nin işten çıkardığı işçiler, belediye önünde bir araya gelerek açıklama yaptılar ve işlerine geri dönmeyi talep ettiler.

Bayrampaşa Belediyesi’nin işten çıkardığı işçiler belediye önünde toplanarak işe geri dönme talebinde bulundular.

Bayrampaşa Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler, belediye önünde bir araya gelerek, açıklama yaptı. “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “Köle değil işçiyiz” dövizlerini taşıyan işçiler, sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız “ sloganları attı.

Açıklama yapan İzzettin Akan, Kod-29 uygulamasından işten çıkarmanın hırsızlık, ahlaksızlık ve yüz kızartıcı suç olduğunu belirterek, kendilerine bu iftirayı atanlarla yüzleşmeye hazır olduğunu söyledi. “Bizim ve ailelerimizin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yoktur” diyen Akın, “Asıl ahlaksızlık ve yüz kızartıcı suçu bizi işten çıkaranlar yapıyor” dedi.

Bayrampaşa Belediyesi yönetimine seslenen Akın, “Hatanızdan derhal dönün. Bizlere bu zulmü yapmaya, bizi açlığa, sefalete, ölüme mahkum etmeye hakkınız yoktur. Belediyeler kamu alanıdır ve kimsenin tekelinde değildir, olamaz. Belediyeler halkındır. Dilenmiyor, direniyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 Akın, taleplerini şöyle sıraladı:

“*İşten atılan işçiler işe geri alınsın.

*Kod-29 iptal edilsin.

 *2018 yılında imzalanan toplu iş sözleşmesi şartları uygulansın

*Bayrampaşa Belediyesi’nde baskı, tehdit ve mobbing son bulsun.”

Akın, emekten, insanlıktan yana olan herkesi seslerini duyurmaya çağırdı. Açıklama alkışlarla son buldu.

Açıklamanın ardından gözyaşlarına hakim olamayan Akın, dizlerinin üzerine çöküp, “Evime ekmek götüremiyorum” diyerek, yaşananlara isyan etti.

MA / İSTANBUL