IŞİD’in yakalanan yeni lider adayı ile ilgili bilgiler paylaşıldı

Irak Savunma Bakanlığı, dün yakalandığı açıklanan IŞİD’in yeni lider adayı Abdunnasır Kardaş’la ilgili kimlik ve örgütsel bilgileri paylaştı.

Kardaş’ın, Suriye’de patlayıcı imalathaneleri açma görevi aldığı, Bağdadi’nin yardımcılığına getirildiği ve Kobani’ye yönelik saldırılardan sorumluğu olduğu bildirildi.

Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Emniyet Medya Birimi tarafından dün yakalandığı açıklanan IŞİD’in yeni lider adayı Abdunnasır Kardaş’la ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, gerçek ismi Taha Abdurrahim Abdullah Bekir el-Gassani olan Kardaş’ın, 1967’de Ninova’nın Telafer ilçesinde doğduğu ve Musul’un Mişeyrfe semtinde ikamet ettiği belirtildi.

El-Cezire bölgesinde valilik yaptı

Açıklamada, Kardaş’ın IŞİD’e Ninova’da 2007’de üye olduğu ve El-Cezire bölgesinde yıl sonuna kadar valilik yaptığı, bu süre zarfında da Irak güçleri ile sivilleri hedef alan birçok operasyon düzenlediği ifade edildi.

Suriye’de patlayıcı imalathaneleri açma görevi verildi

Açıklamada, Kardaş’ın 2010 yılı başında Kuzey bölgesi vali yardımcılığına ve Bağdadi’nin emriyle kuzey vilayetleri valiliğine getirildiği belirtildi. 2011’de Bağdat dışında Bağdadi ile bir araya gelen Kardaş’ın sanayi ve geliştirme biriminin başına getirildiğinin ifade edildiği açıklamada, daha sonra Bağdadi’nin kendisine Suriye’ye gitme ve orada silah ve patlayıcı imalathaneleri açma görevi verdiği kaydedildi. 

Abdunnasır Kardaş’ın olduğu belirtilen fotoğrafı – MA

Bağdadi’nin yardımcılığına getirildi

Açıklamada, Kardaş’ın Suriye’de Doğu bölgesi (Haseke, Deyruz Zor ve Rakka) valiliğine, örgütün lider kadrosundan Ebu Muhammed El-Adnani’nin öldürülmesinden sonra ise Bağdadi’nin yardımcılığına getirildiği belirtildi.

Kobani’deki saldırılardan sorumlu

Kardaş’ın, Suriye’de Aynularap’taki Kobani saldırılarından, Tedmur (Palmira), Halep ve Şam’ın ele geçirilmesinden sorumlu olduğunun belirtildiği açıklamada, Irak güçlerine dönük saldırılarda kullanılan hardal gazının üretimi ve geliştirilmesinde rol oynadığı ve o dönemde tüm idari işler ile üretim faaliyetlerini kontrol ettiği bilgisine yer verildi.

Dün Irak’ın resmi haber ajansı INA’ya konuşan güvenlik yetkilileri, istihbarat kurumu tarafından düzenlenen operasyon sonucu Bağdadi’nin halefi Kardaş’ın ele geçirildiğini duyurmuştu. 

AA – BAĞDAT