İSİG: Kasım ayında en az 294 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) raporuna göre; kasım ayında en az 294 işçi, yılın son 11 ayında ise en az  2 bin 32 işçi hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden işçilerin 3’ü çocuk iken, sadece 23’ü sendikalıydı.

Fotoğraf: Kulis Haber

İSİG, “Kasım Ayı İş Cinayetleri Raporu”nu açıkladı. Rapora göre, Kasım ayında en az 294 işçi, 2020 yılının ilk on bir ayında en az 2 bin 32 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçilerin 248’i ücretli işçi ve memur, 46’sı ise kendi nam ve hesabına çalışanlardı (çiftçi ve esnaf).

İşçilerin 3’ü çocuktu

İşçilerin 3’ünün çocuk olduğunun belirtildiği raporda, çocuk işçi cinayetlerinin tarım, kimya ve konaklama işkolunda gerçekleştiği kaydedildi.

51 yaşın üstünde 141 işçi çalışırken hayatını kaybetti

Raporda, 51 yaş ve üstünde çalışırken hayatını kaybeden işçilerin sayısı 141 olarak tespit edildi. Hayatını kaybeden işçilerin 4’ünün göçmen/sığınmacı olduğunun belirtildiği raporda, “Ölen işçilerin 23’ü sendikalı. Sendikalı işçiler iletişim, eğitim, metal, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.” denildi.

Ölümler en çok sağlık, ticaret, tarım işkollarında görüldü

Ölümler en çok sağlık, ticaret/büro/eğitim, tarım, inşaat, belediye, taşımacılık, metal, güvenlik, enerji, gıda, tersane ve konaklama işkollarında gerçekleştiğine vurgu yapılan raporda, en fazla ölüm nedenleri sırasıyla şu şekilde sıralandı:

“Covid-19, yüksekten düşme, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, kalp krizi, zehirlenme/boğulma, elektrik çarpması ve şiddet.”

Raporda, Covid-19 nedenli ölümler ise sırasıyla sağlık, ticaret/büro/eğitim, belediye, metal, güvenlik, tarım, tekstil, iletişim, taşımacılık, gıda, basın ve enerji işkollarında meydana geldiği belirtildi.

En çok işçi ölümlerinin yaşandığı il İstanbul

Raporda, en çok işçi ölümleri İstanbul’da görüldü. İşçilerin 34’ü İstanbul’da, 14’ü Ankara’da, 13’ü Bursa’da, 10’u Adana’da, 9’u Aydın ve 9’u Kocaeli’de hayatını kaybetti. Raporda, hayatını kaybeden işçilerin isimleri tek tek yazılarak anıldı.

Yeni1Mecra