İşkence edildikten sonra hastanede olduğu ortaya çıkan Osman Şiban taburcu edildi

Gözaltına alındıktan 2 gün sonra maruz kaldıkları işkence nedeniyle yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan Osman Şiban taburcu edilirken, Servet Turgut’un tedavisi devam ediyor.

İşkence edilen Şiban’ın epikriz raporunda “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesine getirildiği belirtildi.

Van’ın Çatak İlçesi’nde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan Osman Şiban (50) taburcu edilirken, Servet Turgut’un (55) tedavisi sürüyor.

Raporda ‘helikopterden düşme sonrası yaralanma’ şikayeti yer aldı

Mezopotamya Ajansı’ndan Cemil Uğur’un haberine göre; 17 Eylül’de normal servise alındıktan sonra dün taburcu edilen Osman Şiban’ın hastanenin bilgilendirme amacıyla hazırladığı “epikriz” raporunda, “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtildi. 

‘Emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirildi’

Raporun şikayet bölümünde ise, “Yoğun Bakım” başlığında “yüksekten düşme” belirtilirken, “Yüksekten düşme sorası emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirilerek 112 tarafından acile getirilmiş” denildi. 

Raporda Şiban’ın ‘helikopterden düştüğünü’ söylediği yer aldı

Beyin ve Sinir Cerrahı Uzmanı imzasının yer aldığı raporun hikaye bölümünde de “yüksekten düşme” şikayetiyle acil servise getirildiği kaydedildi. Şiban’a yapılan müdahalelere yer verilen raporun devamında, “…hasta olay günü acil uzmanınca helikopterden düşme sonrası yaralanma sonrası acile getirildiği belirtilerek yerinde ekonsultasyon (tanı konulmak) istenmiştir. Hasta acilde görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Şiban’ın zararların etkisi azalmakla birlikte yoğun bakımdan servise alındığı kaydedilen raporda, dirseğin deri altında biriken kanda azalma, göz etrafında olan morluklarda da azalma olduğu kaydedildi.

Özel hastanenin raporunda Şiban’ın ‘şikayeti’ yer almamıştı

11 Eylül’de askerler tarafından özel bir hastaneye götürülen Şiban hakkında hazırlanan raporda ise, Şiban’ın herhangi bir şikayetine yer verilmeden genel durumu bölümüne “orta kötü” yazılmıştı. Raporda, Şiban’ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirlenirken, ayrıca Şiban’ın kanlı kustuğu da aktarılmıştı. Raporda, Şiban’ın, yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği belirtilmişti.

Servet Turgut’un hayati tehlikesi sürüyor

Hastanedeki tedavisi süren Servet Turgut’un (55) hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi. Turgut’a dair hazırlanan darp raporunda, askerler tarafından önce özel bir hastaneye ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı.