İşkenceyi belgeleyen avukat ifadeye çağrıldı

Gözaltına alınırken üzerine köpek salınan Sevil Rojbin Çetin’in işkenceye uğradığını belgeleyen avukatı ifadeye çağrıldı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, köpekli işkencenin yeni bir konsept olduğunu öne sürdü.

Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise, gözleri bağlanan Çetin’nin yarı çıplak fotoğrafının çekildiğini söyledi.

Mardin’den yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle dün akşam saatlerinde Diyarbakır’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Sevil Rojbin Çetin işkenceye maruz kaldı.

Yaklaşık 3 buçuk saat süren ev baskınında evin bulunduğu binada komşuları ve diğer dairelerde bulunanların dışarı çıkmasına izin verilmedi.

Kapıyı balyozla kıran polis, 2 köpek ile Çetin’in evine girdi. Çetin, köpek saldırısı sonucu bacaklarından ve vücudun birçok yerinde ağır yaralar aldı.

Bugün TEM Şube ekiplerince Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilerek Mardin’e götürülen Çetin’in izniyle adliyede avukatı tarafından çekilen fotoğraflarla gördüğü işkence belgelendi.

Avukatın çektiği fotoğraflarda köpeklerin Çetin’in ayaklarında açtığı yaralar görülüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, işkenceyi belgeleyen avukatın ifadesinin alınması için TEM Şube’ye talimat gönderdiği belirlendi.

Beştaş: Köpekli işkence yeni bir konsept

Öte yandan HDP Yerel Yönetimler Bürosu’nda açıklama yapan Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, sorumluların bulunmasını istedi.

Beştaş, “İşkence yapanlar bir yerden talimat alarak işkence yaptılar. Çetin’e yapılan işkence organize bir işkence. İşkence öncesi evin bulunduğu bina içerisinde ve dışarısında işkencenin görülmemesi için yoğun bir tedbir alınmış. Kimsenin evden çıkmasına dahi izin verilmemiş. İşkence yapanlar hesabını verecekler” dedi.

Yapılanların kadın iradesine yönelik bir saldırı olduğunu belirten Beştaş, “Derhal sorumlular açığa çıkarılsın. Daha öncede köpekli saldırı olmuştu. Bu yeni bir konsept şekli” diye konuştu.

İşkencenin fotoğrafı çekildiği iddiası

Ayşe Acar Başaran ise, AKP’nin kadınları düşmen olarak gördüğünü öne sürdü:

“12 Eylül’de kadın iradesi olan Gültan Kışanak’a köpekli saldırı yapılıyordu. Şimdi de Rojbin arkadaşımıza yaptılar. Saldırı yapanlar yarı çıplak bir şekilde fotoğrafını çekmişler. Arkadaşımız gözü kapalı. Ancak fotoğrafın çekilme sesini duymuş. Soruyoruz bu fotoğrafları ne amaçla kullanacaksınız?” DİYARBAKIR – MA